Bezletové zóny DJI 2019 + návod k odemknutí

V únoru 2019 největší výrobce bezpilotních letadel DJI výrazně upravil databázi bezletových zón. Pojďme se na ně podívat při běžné situaci v praxi a zkusíme si jeden z prostorů v Praze odemknout.

Historie a slovo úvodem

Dříve čítala databáze v ČR pouze 9 velkých letišť, kde byl v bezprostřední blízkosti provoz zakázán a v jejich okolí omezena maximální letová výška od 10 do 120 metrů. Nyní jsou nasazena úplně nová pravidla hry. Aktuálně je na mapě celkem 5 druhů prostorů, z nichž 2 zakázané je nutné pro použití odemknout.


obrázek: Bezletové zóny v okolí letišť platné do 12.2.2019


Mějte na paměti, že původní ani nová databáze plně nekoresponduje s českou legislativou, ani nebyla s Ministerstvem dopravy ČR tato úprava konzultována. Jedná se o vcelku logické opatření výrobce, aby jeho letadla nenarušovala vzdušný prostor na místech, kde je to dle běžných zvyklostí nevhodné (letiště, věznice, vojenské prostory,...). Všechny prostory mohou být v případě potřeby uživatelem odemčeny a byly navrženy tak, aby měly co nejmenší dopad na různé legislativy v různých státech.


Nejprve přehled jednotlivých prostorů dle jejich barev:


Restricted zone: Zakázaný prostor v těsné blízkosti ranvejí letišť, věznic, jaderných elektráren. Lze odemknout přes webový formulář s doložením potřebných dokumentů (zpravidla letové povolení ŘLP)    

Authorization zone: Okolí 4 kilometrů kolem ranvejí letišť, vojenské prostory, vládní budovy. Lze odemknout předem, nebo přímo na místě (viz videoukázka níže).

Altitude zone: Prostor navazující na Restricted zone, koridor ve směru startu a přistání letadel. Limity výšky jsou 60 metrů, později 150 metrů.

Enhanced warning zone: Výstraha v okolí 4-6 km od letiště, nezpůsobuje omezení

Warning zone: Výstraha, nezpůsobuje omezení
Naším cílem bylo odemknout Authorization zone
 v prostoru CTR Ruzyně na modelářském letišti Sobínka v lokalitě Praha-Zličín.obrázek: situace v oblasti Praha-Zličín


Odemčení Authorization zone je velmi jednoduché. Aplikace DJI GO 4 Vás upozorní, že jste v blízkosti takové zóny a že je nutné ji odekmnout. K odemknutí přímo v terénu je třeba telefon se SIM kartou a internetové připojení.Pokud používáte tablet (nebo vestavěný tablet DJI), pak ho připojíte k wi-fi síti a zadáte požadavek na odemknutí. Z mobilního telefonu pak opíšete kód z SMS zprávy. Vše proběhlo v řádu minut. Video z odemknutí je v určitých místech zrychlené (čekání na zprávu, výběr země a jiné zdržení) tak, aby mělo co nejvyšší informační hodnotu

Přikládáme ještě odkaz na web DJI, kde je k dispozici mapa bezletových zón a rady k bezpečnému létání a popis typů zón včetně návodu na jejich odemknutí přímo od DJI formou videa v anglickém jazyce:

https://www.dji.com/cz/flysafe?site=brandsite&from=footer

Zóny je možné odemknout i dopředu na odkazu níže. Tento postup je nutný pro Restriced zone (přikládáte dokumenty). Na tomto odkazu je možné odemknout i Authorization zone, avšak je nutné letadlo zapnout, opsat číslo řídící jednotky a synchronizovat certifikát pro odemknutí. Celý proces je tak delší, než přímo v terénu. Vyhnete se tak ale případným komplikacím jako je výpadek sítě, špatné pokrytí mobilním signálem, nebo nefunkčnost služby.

https://www.dji.com/cz/flysafe/custom-unlockSdílet tento příspěvek

Komentáře (4)

Přidal ing.tomek na 2019-05-15 05:47:59
co to je odemčení smskou? pokud tedy je nějaká zona kam se nelítá tak fajn ale tohle?za tu sms určitě platím takže spíš nějaký prase vymyslelo páku jak donutit lidi platit,no naštěstí není vubec problém bezletové zony obejít a žádná omezení v aplikaci nemít průměrně chytrej člověk si zjistí jak to obejít ..mimo jiné tímhle si dji silně podkopává svoje zisky,protože v globálu až se tohle dostane do podvědomí lidí jak jsou vlastně omezeni tak se jim na ty drony jednoduše vyserou
Přidal bösnák na 2019-05-15 06:19:28
proč chtějí sim kartu v telefonu a autorizační kod? jednoduchý je to další šmírování lidí a nemluvím o nutnosti mít v mobilu internet,jen další buzerace a zpřísňování pravidel,šmírování kontrola,hele ať si to vážně strčej doprdele
Přidal bösnák na 2019-05-15 06:22:36
a pokud neplatíš teď tak neboj,brzy se platit bude :D teda budou, ovečky
Přidal na 2019-06-18 08:52:23
no, když tu tak čtu ty tři předchozí komentáře, tak upřímné díky DJI, že se snaží nějak odfiltrovat ty největší bezmozky z leteckých řízených prostorů. Nejsou schopní pochopit ani skutečnej důvod, proč to DJI dělá. Tak pánové, polopatě: Většina normálních lidí toho ví o nějakém členění leteckých prostorů málo, nebo nic. Na jedné straně tedy vládne naprostá diletance, kterou tady názorně předvádíte, na straně druhé mají jiní diletanti z médií a veřejnosti pocit, jak jejich letadlo spadne právě kvůli dronu, protože je to "ŠÍLENĚ NEBEZPEČNÝ ZAŘÍZENÍ, SE KTERÝM NÁS MOHOU TERORISTI VYHODIT VŠECHNY DO VZDUCHU". A přitom to není složité. Asi i méně chytrý člověk pochopí, že nemá s dronem co dělat v prostoru, kde se pohybují skutečná letadla - ta malá, i ta veliká. Ale jak to má jouda, co si koupil drona, poznat, kde vadí, a kde ne. A tak je smyslem toho všeho především sdělit uživateli, že se pohybuje někde, kde se může něco přihodit. Bohužel, běžnej jouda se na nějaké varování může vybodnout s tím, že jen otravujou. Co teď s ním? Zakázat mu let úplně? Ne. Necháme joudu letět, ale bude se muset nějak identifikovat, aby za své případné pochybení, pokud něco provede, nesl plnou odpovědnost. A jak to pánové uděláme? Velice správně - přihlašovacím mailem, a telefonním číslem. Pochopili jste to správně - to vaše mobilní číslo bude kdesi na nějakém serveru uložené pro případ, že něco způsobíte. Budete si tím číslem podepisovat každý let v prostoru, kde platí nějaká omezení, a budete zpětně dohledatelní. Nemusí jít rovnou o leteckou nehodu, ono když nechá věžák opakovat ,velkou dopravní mašinu na sestupu, tak to taky stojí spoustu peněz. A za tohle teď ponesete tu svou zodpovědnost. Normální člověk, který má drona DJI má dnes i na data a esemesky. Většinou je má v nějakém paušálu. Těžko pak hledat důvod tohohle opatření ve výdělku DJI na telekomunikačních službách. Ty neplatíte DJI, ty platíte svému operátorovi, chytráci. Ale až něco poserete, buďte si jistí, že vás podle toho čísla a mailu policajti najdou s naprostou jistotou. A to je dobře...

Nový komentář

Nejnovější články Všechny články

Naši partneři