Společnost DJI TELINK, dovozce dronů DJI a jejich největší prodejce v České republice a na Slovensku, společně se svým obchodním partnerem, firmou STROM PRAHA, přinášejí nové poznatky na téma Zemědělství 4.0.  V 17 minut dlouhém videu je představen také nejnovější dron Mavic 3M a zemědělský dron Agras T30.

 

Společnost STROM PRAHA je výhradním distributorem zemědělské, zahradní, komunální a golfové techniky John Deere pro Českou republiku. V rámci inovativního Zemědělství 4.0 se podobně jako v Průmyslu 4.0 dochází k rozhodování na základě relevantních dat. A tato data pro zemědělce přinášejí také drony.

Jaroslav Pinkas, FarmSight specialista ve společnosti STROM PRAHA uvedl, ve kterých oblastech zemědělcům drony pomáhají. Jde o sběr dat, bezpilotní stroje přinášejí obrazová i multispektrální data, navíc dovedou přesně zaměřit a zdokumentovat výměru pozemku. Ale i vytvořit přesný 3D model, v kterém jsou vidět sklony, je možné udělat řez, počítat kubatury…

Především mustispektrální data pomohají společně s autonomně řízenými stroji a přesnou regulací postřiku přímo na zemědělských strojích ještě více zvyšovat efektivitu.

„Kvalita a rychlost snímání dat, vývoj se neustále posouvá, DJI M3 Multispectral má dvakrát větší rozlišení i významně větší kapacitu baterie a co je zajímavé, prodejní cena je poloviční proti minulé generaci. Drony jsou tak čím dál více dostupnější,“ uvedl Jaroslav Pinkas.  


Zemědělci na základě vstupních dat se rozhodují o aplikacích postřiku, řízení množství hnojiva a podobně. Multispektrální dron vidí to, co lidské oko nemá šanci rozpoznat. Tedy, například, jaký je stav porostu, dále lokální ohniska poškození hraboši nebo jinou zvěří a v neposlední řadě také množství plevele.

Zemědělské stroje jsou řízeny přes GPS navigaci a podle mapy přidávají nebo ubírají potřebnou dávku účinné látky, přičemž selektivní aplikace šetří přípravky. Přesnost dat je dle Jaroslava Pinkase vysoká. „Na 30 hektarový pozemek může hodinu od vzlétnutí dronu vyjet postřikovač,“ dodává Pinkas.

Jak upozornil šéf DJI TELINK, Jaroslav Řešátko, podle nové legislativy není aplikace pevné látky dronem do výšky 5 metrů považovaná za leteckou aplikaci. Pro zemědělce, kteří ke své práci využívají nejmodernější techniku - drony, se tak práce s o trochu zjednodušila, zjednodušila se možnost rychle reagovat na aktuální stav plodin.

Na videu, které najdete na oficiálních kanálu DJI TELINK dále uslyšíte, jak vypadá Zemědělství 4.0 v praxi. Ve videu jsme také poprvé ukázali nejnovější Mavic 3 Multispectral  a zemědělský dron Agras T30, který unese až 30 litrů kapaliny nebo 35 kilogramů granulátu.