Představení průmyslových dronů DJI řady Mavic 3 můžeme označit za další milník a technologický posun v oblasti pracovních dronů. Jedná se o nástupce řady Phantom 4. Aktuálně jsou součástí řady 3 verze:



Základní popis

Všechny verze mají stejné tělo a liší se pouze kamerami. Všechny verze lze osadit RTK modulem pro zlepšení přesnosti GPS příjmem RTK korekcí. Data pak dosahují v praxi přesnosti 1-2 cm. Jde o stejnou technologii, jakou používají geodeti při pozemním měření. Při mapování dronem vybaveným RTK tedy geodeta na zemi obvykle nepotřebujete. Pro aplikace, kde je vyžadována maximální možná přesnost (soudní spory, dopravní stavby, nebo místa s velkými výškovými rozdíly jako např. lomy), je vhodné data z dronu s pozemním měřením zkombinovat.

Verze E disponuje špičkovým 4/3 CMOS 20 MPx snímačem s mechanickou závěrkou a jeho hlavní úlohou je pořízení fotografií pro tvorbu map a realistických 3D modelů. Díky mechanické závěrce a rychlému úložišti (Nejkratší interval mezi fotografiemi 0,7 vteřiny) tuto práci odvede 3x rychleji, než jeho předchůdce Phantom 4 RTK. Dron může mapovat rychlostí až 15 m/s. Kromě tohoto hlavního snímače disponuje i druhou inspekční kamerou s dlouhým ohniskem (7-mi násobné přiblížení). V praxi však není u tohoto modelu inspekční kamera moc využívaná.

Verze T disponuje 1 CMOS 48 MPx RGB snímačem, stejnou inspekční kamerou (7x zoom) jako verze E a termovizí. Termovize dosahuje velmi vysoké kvality a s rozlišením 640 x 512 px a zápisem radiometrických dat se řadí mezi špičku. Stejným termovizním snímačem disponují i větší drony DJI. Hlavní kamera nemá tak velký čip jako verze E, má však vyšší rozlišení. Tento dron slouží hlavně pro inspekce technologií. Dron je aktuálně hodně využíván k inspekci fotovoltaických panelů. Ukládá současně data jak z termovizní, tak barevné kamery. Barevná kamera neostří (fix focus), tím je minimalizovaná chyba obsluhy. Verzi T lze využít i pro barevné mapování, ale kvůli elektronické závěrce barevné kamery bude trvat déle, než s verzí E.

Verze M je vybavena stejnou 4/3 CMOS kamerou jako verze E, stejně rychlým úložištěm a je tedy stejně tak vhodná pro mapování. Kromě toho disponuje novou multispektrální kamerou, což je sestava 4 snímačů (Green, Red, RedEdge, NIR). Multispektrální data se využívají v zemědělství pro vyhodnocení stavu porostu a tvorbu aplikačních map. Pro správnou funkci multispektrální kamery je nutná jedna konstrukční změna oproti verzím T a E - namísto blikajícího majáku má v zadní části senzor slunečního svitu.


Nejnovější funkce


Díky aktualizacím ze začátku března 2023 se Mavic 3 Enterprise stal ještě mocnějším nástrojem pro práci a postupně vytlačuje ze hry větší drony. Pojďme si nové funkce představit.

Sledování terénu

Drony umí během mapovací mise měnit výšku letu v závislosti na terénním profilu. Novinkou je možnost stažení digitálního modelu terénu (DSM) z internetu zdarma přímo v plánovači mise. DSM stažený pomocí obslužné aplikace DJI Pilot má rozlišení 30x30m a je dostačující pro většinu aplikací.Lze importovat samozřejmě i vlastní DSM s lepším rozlišením. Například v případě opakujících se misí použijete vlastní DSM, který si sami vytvoříte během rekonstrukce 2D mapy. Na obrázcích vidíte plán mise s fixní výškou a dynamickou výškou podle staženého DSM. 






Liniové stavby

Sledování terénu je možné rovněž u liniových staveb. Plánovací software v tomto případě rozděluje oblast zájmu na úseky (délku lze zvolit, výchozí je 500 m), jelikož se předpokládá, že pilot bude misi provádět na etapy a startovat z několika míst, aby měl přímý výhled na dron. Mapování silnice o délce 20 km si tak rozdělíte třeba na 40 úseků z každého stanoviště spustíte jen ty, kam uvidíte. Poté se přesouváte dál. Na ukázce níže je trasa dlouhá něco málo přes 6 km rozdělena na úseky po 2 kilometrech. Mohu tedy ze svojí pozice spustit úsek 1 a následně přejet třeba na polní cestu severozápadně, odkud spustím zbytek.


 

Režim oblique

Tato funkce není novinkou, ale kvůli dalším souvislostem stojí za připomenutí. Dron kromě svislých fotek pořizuje i další až 4 sady snímků ze 4 stran, přičemž má kameru nakloněnou směrem do oblasti zájmu. Výhodou jsou poté kvalitnější 3D modely s větším detailem na svislých stěnách (fasády domů) a také větší podhled pod stromy a jiné konstrukce. Nevýhodou je to, že neprovádíte jednu misi, ale až pět (nemusíte provést šikmé snímání ze všech 4 stran, pokud to nedovolují podmínky), což prodlužuje práci. Dron také musí také letět výrazně mimo zájmové území, aby každou jeho část zachytil i ze šikmého pohledu.





Smart oblique

Tuto funkci můžeme označit za revoluční. Používá se standardně u kamery Zenmuse P1, u malých dronů tomu zatím tak nebylo. Funkce Smart oblique u kamery P1 funguje následovně:

Stanoví se oblast zájmu při klasickém svislém mapování. Aktivuje se režim Smart oblique a vybraná oblast pohybu dronu se rozšíří tak, aby dron mohl pořídit i šikmé snímky. Nejedná se ovšem o 5 misí, nýbrž pouze o jednu souvislou misi, během které dron dynamicky mění rychlost letu a náklon kamery. Navíc fotí jen to, to je uvnitř zájmové oblasti. Pokud misi zahajuje, pak má oblast zájmu vedle sebe, např. vpravo. Dron letí velmi rychle, aby nebyla prodleva mezi fotografiemi a fotí střídavě dolů a doprava. Když se v další řadě dostane blíž do oblasti zájmu, k fotografiím dolů a doprava přidává fotografie dopředu a dozadu. Jakmile je více uprostřed, pak ještě zpomalí a fotí dolů/doprava/doleva/před sebe. Když oblast opouští, už fotí jen dolů a doleva a opět zvyšuje rychlost. zní to velmi komplikovaně, ale cílem je efektivita. Dron nemusí zahajovat samostatně 5 misí, nemá prodlevu mezi snímky. Od první do poslední chvíle pořizuje fotky v co nejrychlejším intervalu, k čemuž využívá změnu rychlosti. Výsledkem je to, že mise trvá zhruba polovinu času oproti běžnému šikmému (oblique) snímkování. Na obrázcích níže svislé mapování a Smart oblique:





To byl nezbytný popis funkce Smart oblique u kamery P1, která se může naklánět do stran. To mavic 3 z konstrukčních důvodů nemůže, výrobce to ovšem nahradil náklonem dozadu. Kamera u Mavic 3 může dosáhnout záporného náklonu -115° (o 25° více, než svisle dolů). funkce Smart oblique je u Mavic 3 kvůli tomu rozdělena do dvou částí, viz obrázky níže. Během přeletů fotí střídavě dolů/dopředu/dozadu. I u Mavic 3 je tento režim velmi efektivní proti standardnímu oblique.




Point of interest

Staronová funkce, která na čas z DJI dronů zmizela, se s poslední aktualizací vrací. Dronem stačí doletět nad objekt zájmu a bod uložit. Poté odletíte do požadované vzdálenosti a dron bude automaticky kroužit. Během toho pořizujete fotografie v daném intervalu, nebo nahráváte video. Rychlost kroužení i vzdálenost lze přirozeně regulovat pomocí ovládacích kniplů. Tato funkce je vhodná na tvorbu 3D modelů vysokých objektů. Na obrázku níže je již hotový 3d model, zelené jehlany značí polohy kamer.








Offline mapy

Poslední novinkou, kterou si v tomto článku představíme, je možnost importu vlastních mapových podkladů. Ocení je všichni uživatelé, kteří nemají vždy připojení k internetu. Lze importovat mapy v běžném formátu .MBTiles. V tomto formátu může být jak vektorová, tak satelitní mapa. Velikost souboru kompletní vektorové mapy ČR včetně databáze popisných čísel je zhruba 800 MB.




Související odkazy:


POTŘEBUJETE SI NĚKTERÝ Z DRONŮ PŘED NÁKUPEM VYZKOUŠET? NEBO CHCETE POUŽÍT SPECIÁLNÍ SNÍMAČ, KTERÝ RUTINNĚ NEPOUŽÍVÁTE?
https://www.djitelink.cz/cs/622-pujcovna

NEJSTE SI JISTI, ZDA LÉTÁTE LEGÁLNĚ? CHCETE SI ZVÝŠIT KVALIFIKACI PILOTA? NAKLIKEJTE SI “ŠKOLENÍ NA MÍRU” A MY VÁM PORADÍME NEBO DOPORUČÍME ODPOVÍDAJÍCÍ DRUH ŠKOLENÍ
https://www.djitelink.cz/cs/form/easa-g31.html

Nejčtenější články:


POVINNOSTI PILOTŮ DRONŮ V ROCE 2022
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/legislativa/povinnosti-pilotu-dronu-v-roce-2022

EVROPSKÁ LEGISLATIVA, NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY SOUVISEJÍCÍ S REGISTRACÍ
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/legislativa/nova-legislativa-otazky-a-odpovedi-hobby-provoz-video