Práce s drony se již delší dobu dostává do roviny, že letící dron a kvalitně nasbíraná data jsou standardem.
Pokud průmyslové drony mají být účinným pomocníkem, je nutností, aby i zpracování dat bylo stejně efektivní, jako pořizování velkého množství dat.

DJI to dobře ví a proto jsme vás již v minulosti měli možnost seznamovat s programem DJI Terra (2D mapy, 3D modely, zpracování dat ze skenerů, plánování přesných inspekcí pro energetiky...).

Ale také s kamerou H20 / H20T. Tyto kamery, přímo ve svých útrobách, zpracovávají data a výstupem jsou uživatelsky příjemné soubory připravené k přímému odevzdání uživateli.

Účinným nástrojem v oblasti zpracování termovizních snímků je neplacený DJI program, který zpracovává data z termovizních radiometrických kamer. Jedná se o kamery, které znají přesnou teplotu každého bodu ve svém snímku.


DJI Thermal Analysis Tool

DJI nabízí zdarma tento efektivní nástroj pro analýzu termosnímků. Není zapotřebí vysoké odbornosti, obsluha je jednoduchá. V adresáři se snímky jednoduše otevřete požadovaný snímek.



Jelikož snímky obsahují i tepelná data, lze jednoduše přepínat barevné palety podle aktuálních potřeb. Na výběr je 10 palet. Palety usnadňují hledání. Některé jsou vhodnější ke zvýraznění poruch, jiné například pro hledání osob nebo zvěře. Posuvníkem vpravo lze jednoduše zadat teplotní rozpětí, které nás zajímá.

Termovizní kamera Mavic 2 Enterprise Advanced a H20T je v několika parametrech srovnatelná. Obě jsou radiometrické. To znamená, že nepořizují jen “barevný” JPG obrázek, ale fotografie obsahuje tepelná data pro každý jednotlivý bod, lze je tedy vyhodnocovat i zpětně.



Měřit lze jeden nebo více konkrétních bodů. Stačí na něj ukázat a označit ho.



Toto je snímek vadné spojky. Znatelný rozdíl vidíme již na první pohled. Zaměříme dva body a porovnáme teplotu s jinou spojkou. Vidíme rozdíl necelé 3°C.



V dalším příkladu měříme teplotu antény nástrojem pro výběr oblasti (Polygon, proto název Poly1). Kolem zájmového objektu vyznačíme libovolný tvar a software najde nejteplejší a nejchladnější bod v oblasti.

V tomto případě jsme použili ještě další nástroj - “čára” (Line, proto L1). Jednoduchá přímka od shora dolů a opět software vyznačí nejteplejší a nejchladnější body na přímce a zobrazí je v grafu vpravo.



Report

DJI Thermal Analysis tool nabízí možnost reportu se všemi měřeními ve snímku. Report je editovatelný a lze ho dodatečně doplnit o jakékoliv další informace. My jsme ho doplnili standardní RGB snímek pro lepší pochopení situace.



DJI Thermal Analysis Tool ke stažení


Verze pro Zenmuse H20T

Verze pro Mavic 2 Enterprise Advanced

Kontrast, historie a současnost

Termovize na dronech používáme aktivně od roku 2012. Tehdy se jednalo z hlediska uživatelské přívětivosti doslova o horor. Kromě toho, že kamery byly drahé, tak nebyly nijak komfortně propojené s bezpilotním systémem dronu. Bylo nutné zajistit nezávislou stabilizaci a ovládání držáku, vzdálené ovládání samotné kamery, konverzi a přenos obrazu operátorovi na zemi. 

Ovládání probíhalo v počátcích přes malé PC na palubě (obvykle s windows XP) ovládané bezdrátovou klávesnicí na malém monitoru s rozlišením 720x576 px. Jen si ten uživatelský zážitek zkuste představit. 

Mavic 2 Enterprise Advanced

Posuňme se do současnosti k dronu Mavic 2 Enterprise Advanced

Ten nabízí za zlomek ceny “velkých” termovizí komplexní řešení malé termovize s vysokým rozlišením v těle dronu s hmotností 909g. Letová doba je 31 minut. Termovize je společně s klasickým CMOS snímačem plně integrovaná včetně ovládání a full HD přenosu. To vše za zlomek ceny “velké” termovizní kamery. Toto řešení se vejde do příručního kufru a lze ho rychle dopravit v podstavě kamkoliv, jeho nasazení probíhá v řádu vteřin.

Matrice 300 + Zenmuse H20T

Matrice 300 je nejpokročilejší současná průmyslová platforma. Kromě fotogrammetrické full-frame kamery P1 může nést třeba laserový skener L1, nebo právě inspekční kameru H20T. Ta disponuje širokoúhlou kamerou, zoomovací kamerou, laserovým dálkoměrem a samozřejmě termovizí. 


Zvýšená odolnost

Výše zmíněné drony jsou dokonalé nástroje pro plánované inspekce i pro rychlé neplánované nasazení. Tyto drony jsou odolnější vůči elektromagnetickému záření v blízkosti technologií a mohou se pohybovat velmi blízko, nebo dokonce prolétnout skrz. Napomáhá tomu i technologie RTK, jíž jsou oba drony vybaveny. 
Jedná se drony připravené pro inspekce v náročných podmínkách.

Potřebujete vidět, jak práce s dronem vypadá v praxi? Drony máme připravené k předvedení i testování.
Sledujte naše články, videa a informace o legislativě?
Nevíte, že vyšly nějaké nové informace? Pro přihlášení k odběru newsletteru, klikněte sem.


Chcete s drony podnikat, nevíte jak správně létat, nebo nevíte jak zpracovávat data?
Zvažujete přechod do kategorie profesionálních pilotů Specific?
Přihlašte na některý z našich kurzů, může být i ndividuální přesně podle vašich potřeb, některá z našich osvědčených školení.


Potřebujete si o problematice promluvit, nebo poslat nabídku? Volejte 602 395 889
Chcete se dozvědět více o využití dronů v průmyslu a podnikání? Klikněte ZDE



Mohlo by vás také zajímat:



Efektivní inspekce střech pomocí dronu

Mavic 2 ENTERPRISE ADVANCED při inspekci mostů, teplovodu a sloupů vysokého napětí