V Hřensku, které se stále potýká s lesními požáry, používají záchranáři celou řadu dronů. Průmyslové drony jsou vybavené termokamerou, schopnou najít i skrytá ložiska požáru. Hasiči využívají i nejnovější techniku, která se zatím do jejich běžné výbavy nedostala.



Každý ze třech typů dronů je určen k plnění specifických úkolů. Drony se liší svou velikostí, doletem i možnostmi pro snímání zdejšího špatně přístupného terénu. Některé dovedou rychle vytvářet dokonalé mapy, zatím jiné zvládnou fotorealistické 3D modely terénu. Všechny stroje jsou nicméně schopné díky termovizi najít ložisko požáru a dokonce i to, které není běžně vidět, protože je skryté pod povrchem a šíří se kořenovým systémem. Informace o přesné poloze dokáže bezpilotní stroj takřka okamžitě předat na velitelské stanoviště.


„Nejmenší dron DJI Mavic 2 Enterprise Advanced s hmotností kolem jednoho kilogramu můžeme nazvat jako průzkumný. Jeho úžasnou vlastností jsou jeho kompaktní rozměry i hmotnost. Dron váží pouhý jeden kilogram a i přesto nabídne kvalitní optickou kameru a termokameru,“ říká Jaroslav Řešátko z firmy DJI Telink, která drony DJI do Česka výhradně dováží a zabývá se i školením pilotů. „Když operátor najde ložisko požáru, pořídí kolmý snímek a ten společně s GPS souřadnicemi jednoduše odešle veliteli zásahu,“ dodává Řešátko.


Větší dron Matrice 30T (novinka, která se začala prodávat během posledních dnů) s hmotností přibližně 4 kg má více snímacích senzorů. Špičkovou výbavu tvoří kamera s optickým zoomem a laserový dálkoměr. Dron je schopný operovat na větší vzdálenosti od požáru. Specifikem létání nad lesními požáry je totiž kouř a vysoká teplota, což dron operátorům ztěžuje práci.



„Když operátor najde nějaký objekt zájmu, může to být osoba, ale také ložisko požáru, zamíří na něj kamerou - laserovým paprskem na objekt a GPS souřadnice jednoduše pošle veliteli zásahu. Jedná se o absolutní novinku konstruovanou pro úkoly tohoto typu. Hasičský sbor ji ještě ve své výbavě nemá, nicméně naše firma tento předváděcí kus od pondělí záchranářům bezplatně zapůjčila. Jde tedy doslova o křest ohněm,“ říká expert na drony Jaroslav Řešátko z firmy DJI Telink.


Největší drony, Matrice řady 200 a 300 jsou určeny především pro rozsáhlejší mapování terénu. Je to jediný řada dronů, u kterého lze jednotlivé snímače měnit. V době dohašování požáru najdou největší uplatnění více senzorové kamery. Mezi nejdokonalejší patří kamera H20N, která má zoom nejen optický, ale přiblížení funguje i při snímání termovizí. Navíc optická kamera „vidí“ i v noci.


Po dohašení požáru se tak s největší pravděpodobností bude používat speciální fotogrammetrická kamera P1, nebo laserový 3D skener L1. Oba snímače slouží především k tomu, aby bylo možné získat realistický 3D model terénu a naprosto přesnou představu o tom, jak to v nepřístupných oblastech vypadá.


Aktuálně se správci Národního parku seznamují s technologickými možnostmi i s možnými výstupy. Na práci dronů přímo navazuje zpracování dat a jejich předání uživatelům, například na mobilní telefon.








Potřebujete si o problematice promluvit, nebo udělat nabídku na míru? Volejte 602 395 889
Chcete se dozvědět více o využití dronů v průmyslu a podnikání? Klikněte ZDE



Nejčtenější články související s provozem dronů:

POVINNOSTI PILOTŮ DRONŮ V ROCE 2022
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/legislativa/povinnosti-pilotu-dronu-v-roce-2022

EVROPSKÁ LEGISLATIVA, NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY SOUVISEJÍCÍ S REGISTRACÍ
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/legislativa/nova-legislativa-otazky-a-odpovedi-hobby-provoz-video

SPECIFICKÁ KATEGORIE (SPECIFIC), PROVOZ BEZPILOTNÍCH SYSTÉMŮ
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/legislativa/specificka-kategorie-specific-provoz-bezpilotnich-systemu