TELINK na Future Forces představil anti-dronovou ochranu i český software

Vytvořeno25.10.2024
počet zhlédnutí: 240

Česká firma TELINK, přední dovozce, distributor dronů a příslušenství, firma s mnohaletou tradicí v oblasti zavádění profesionálních pilotů dronů do praxe, na výstavě Future Forces v pražských Letňanech koncem října představila své vize v oblasti ochrany kritické infrastruktury,  automatizované ochrany perimetru a podpory IZS.

Význam dronů v oblasti ochrany perimetru, aktivní pomocí složkám integrovaného záchranného systému nebo při vojenských operacích, neustále roste. Česká firma TELINK na výstavě Future Forces uvedla několik unikátních řešení dronů, snímačů nebo anti-dron systémů pro potřeby státních složek a k ochraně kritické infrastruktury státních a soukromých firem.

„Našim nejdůležitějším produktem bylo představení unikátního řešení pro ochranu kritické infrastruktury. U těchto institucí je požadováno offline řešení bez připojení na internet,“ uvedl šéf společnosti TELINK Jaroslav Řešátko.

TELINK představil českou verzi software pro ovládání Dock 2, určenou pro ochranu objektů s mimořádným významem, například jaderné elektrárny či jiné objekty kritické infrastruktury. Operátor vidí v reálném čase nejenom dráhu letu dronu, ale na dálku sleduje dění v kontrolované oblasti. Může sledovat i dokovací stanici, která je vybavena interní i externí kamerou typu rybí oko. Technickou zajímavostí, ale zároveň nutností z pohledu kybernetické bezpečnosti je, že pro plánování automatizovaných misí a  ovládání dronu je připraven český software, který je provozován výhradně v offline režimu, což je pro objekty kritické infrastruktury mimořádně důležité.

TELINK na veletrhu Future Forces rovněž představil možnosti propojení s dalšími systémy antidronové ochrany propojené přes integrační software firmy Securiton. Pro podniky je díky tomu připravena platforma pro komplexní perimetrickou ochranu, ta integruje celou řadu dalších navazujících systémů a senzorů.

Představili jsme i některé z nejčastěji integrovaných anti-dronových systémů, především systém úspěšně testovaný na Drone Shield 2024, dánský systém MyDefence. Ten má specifické řešení pro vojáka, vozidla i pevné stanoviště.
Dalším velkým tématem bylo podle Jaroslava Řešátka využití dronů pro potřeby státních složek IZS (integrovaného záchranného systému). TELINK na veletrhu představil speciální snímače, například pro měření radioaktivity, zařízení pro odběry vzorků vody, magnetometr nebo ,půdní radar. Ten umožňuje mapovat podzemní vrstvy, dá se využít v oborech jako archeologie nebo stavebnictví. Půdní radar a magnetomert jsou senzory, které jsou užitečné pro odstraňování následků po válečných konfliktech.

„Ke standardnímu využití dronů při zásazích policie, požárech a povodních jsme přidali právě snímače pro odběry vzorků vody a plynů, včetně dalších speciálních skenerů a snímačů,“ doplňuje Jaroslav Řešátko.

Kromě toho bylo na stánku k vidění řešení nabízené společně s partnerskou firmou Elistair z Francie. Šlo o navijákovou stanici kompatibilní se 40 různými drony. Díky 100 metrů dlouhému kabelu mohou být drony ve vzduchu i několik hodin. Zařízení je určené pro dlouhodobější pozorování, například na hromadných společenských akcích nebo při dohašování požárů.

Systém Khronos je obdobné zařízení, jde o o dron s navijákem, ale uzpůsobený k provozu na vojenském automobilu. Posádka tak za jízdy až 30 km rychlostí provádí průzkum a může bezpečně postupovat vpřed. 

Mezi další zajímavý exponát na pražském veletrhu patřil transportní dron Flycart 30 vybavený technikou pro hašení lesních požárů v horském prostředí. TELINK byl nedávno přímým účastníkem cvičení hasičů, při kterém se testovala schopnost dronu dopravit potřebnou výbavu do vysokých kopců. Doručit by je tam standardně museli hasiči nebo vrtulník. Flycart 30 vynášel benzínová čerpadla, bazény a hadice určené na stavbu kaskády pomocí které se voda přepravuje do kopců.

Zároveň se testovalo využití stanice DJI Dock 2 pro pravidelný monitoring. Došlo rovněž k vytvoření 3D modelu v automatizovaném režimu, který pomáhá při hasebních pracích a pro hasiče je zejména u rozsáhlých požárů neocenitelným pomocníkem. Přenosné zařízení je schopno automaticky monitorovat rozlehlé plochy a data předávat do centrálního dispečinku, ten ho může i vzdáleně ovládat. 

Firma TELINK zároveň v říjnu podepsala smlouvu a stala se ostatní složkou IZS. „Považujeme to za čest a zároveň si vážíme toho, že můžeme být u zavádění a testování nových technologií a díky tomu můžeme sbírat informace přímo v terénu, od profesionálních záchranářů,“ doplnil Jaroslav Řešátko.

 

 

Diskuze k produktu
Máte otázku? Zajímá vás konkrétní detail? Zeptejte se nás.
Položit dotaz
Nový dotazVaše jménoVáš e-mail(E-mail nebude zveřejněn)NadpisText příspěvku
Zeptat se
Vaše jménoVáš e-mail(E-mail nebude zveřejněn)Text příspěvku
Přidat reakci
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobné nastaveníPovolit vše