Úvodní jednání k projektu

Vytvořeno21.01.2025
počet zhlédnutí: 93

„Pokročilý provoz dronů v ochranných pásmech kritické infrastruktury v podmínkách vznikajícího U-space“ proběhlo v DJI TELINK TRAINING CENTER


V úterý 21. ledna 2025 se v prostorách DJI TELINK TRAINING CENTER uskutečnilo úvodní jednání k projektu s názvem „Pokročilý provoz dronů v ochranných pásmech kritické infrastruktury v podmínkách vznikajícího U-space“. Setkání se zúčastnili řešitelé projektu, kteří budou hrát zásadní roli při realizaci a testování provozních scénářů.


Cíl a zaměření projektu


Hlavním cílem projektu je umožnit pokročilý provoz bezpilotních systémů (UAS) v prostředích s vyššími riziky, zejména v ochranných pásmech kritické infrastruktury (KI). Projekt se zaměřuje na vytvoření doložitelných provozních zkušeností, které potvrdí dosažení dostatečné úrovně provozní bezpečnosti za definovaných podmínek.


K dosažení těchto cílů bude navržena a prakticky otestována řada specifických provozních scénářů. Tyto scénáře budou zahrnovat:

  • Požadavky na technickou způsobilost bezpilotních systémů,
  • Kvalifikaci a dovednosti dálkově řídících pilotů,
  • Organizační postupy provozovatelů UAS.

Testování bude probíhat v úzké spolupráci s dotčenými správci ochranných pásem, aby bylo možné prověřit spolehlivost techniky a bezpečnost proveditelnosti jednotlivých scénářů. Výsledky projektu budou sloužit nejen provozovatelům dronů, ale také Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) jako cenný podklad pro rozhodování o budoucí regulaci a bezpečnosti provozu UAS.


Spolupráce odborných institucí a partnerů

Na projektu spolupracují tři řešitelé:

  • TELINK
  • ČVUT v Praze,  KATEDRA LETECKÉ DOPRAVY
  • Řízení letového provozu ČR (ŘLP)

Tento tým je podporován významnými partnery z oblasti kritické infrastruktury a regulace:
ČEZ, ČEPS, ČEPRO, Správa železnic (SŽ), Hospodářská komora ČR (HK ČR), Úřad pro civilní letectví (ÚCL) a STRABAG.


Zapojení těchto organizací umožní testování různorodých provozních scénářů v podmínkách odpovídajících skutečnému prostředí, kde se s drony pracuje. Kromě toho budou využity nejmodernější technologie, které přispějí k získání dat s vysokou vypovídací hodnotou.


Význam projektu pro budoucnost provozu dronů

Projekt přinese zásadní poznatky nejen pro provozovatele bezpilotních systémů, ale i pro regulační orgány. Díky praktickému testování a sdílení zkušeností dojde k významnému posunu odborných znalostí v oblasti bezpečného provozu dronů v ochranných pásmech kritické infrastruktury. Výsledky projektu pomohou definovat bezpečnostní standardy pro provoz UAS v podmínkách vznikajícího U-space, což je klíčové pro další rozvoj této technologie v České republice i na mezinárodní úrovni.

Diskuze
Máte otázku? Zajímá vás konkrétní detail? Zeptejte se nás.
Položit dotaz
Nový dotazVaše jménoVáš e-mail(E-mail nebude zveřejněn)NadpisText příspěvku
Zeptat se
Vaše jménoVáš e-mail(E-mail nebude zveřejněn)Text příspěvku
Přidat reakci
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobné nastaveníPovolit vše