FAQ Dronetag MINI

Co je dálková identifikace a proč ji potřebuji?

Dálková identifikace (Remote ID) znamená, že ostatní strany mohou digitálně přijímat základní informace o letících dronech (podobně jako u pilotovaných letadel). Příkladem údajů, které drony pomocí Remote ID během letu bezdrátově vysílají, je registrační číslo provozovatele, sériové číslo dronu a aktuální poloha.

Cílem systémů Remote ID je umožnit koordinované řízení provozu dronů a zajistit tak bezpečný vzdušný prostor. Pokud dnes například pilot zamíří se svým dronem do řízeného perimetru letiště, není možné jej kontaktovat a upozornit na potenciální riziko kolize s jinými letadly - a to je jeden z problémů, které Remote ID řeší.

 

Jaký je rozdíl mezi přímou a síťovou dálkovou identifikací? 

Existují dva typy Remote ID. Prvním je přímá dálková identifikace (DRI), při které dron vysílá data všem do okolí v rozsahu od stovek metrů až po několik kilometrů. Druhým typem je síťová identifikace (NRI), kdy dron odesílá data prostřednictvím mobilní sítě do centrálního systému, kde k nim mají přístup další uživatelé.

 

Další informace o tomto tématu naleznete v našich Základních pojmech.

 

Kdy potřebuji DRI a kdy NRI? Potřebuji obojí?

Současné celoevropské nařízení o dronech vyžaduje, aby všechny drony létající ve specifické kategorii od 1. července 2022 splňovaly požadavky na DRI. Technologie a protokoly jsou již definovány v normě prEN 4709-002. Situace ohledně povinnosti NRI je však stále poněkud nejasná. Víme pouze, že od ledna 2023 bude vyžadován NRI pro přístup do U-space. V USA FAA nařizuje pilotům používat DRI od září 2023 a tamější výrobci mají čas do září 2022, aby vyhověli požadavkům DRI. Když to shrneme, je lepší mít na svém dronu systémy DRI i NRI. Dronetag Mini je připravený na pravidla budoucnosti a vždy bude splňovat nejnovější standardy.

 

Mohu Dronetag Mini používat bez předplatného?

Pro plné využití potenciálu zařízení Mini je nutné předplatné. To pokrývá náklady na tarif SIM a SW platformu. Náše předplatné začíná na pouhých 10 EUR měsíčně pro jedno zařízení + prvních 6 měsíců máte zdarma (viz naše předplatné). Navíc s vámi neuzavíráme žádnou smlouvou, takže předplatné můžete kdykoli zrušit. Pokud vám náš model předplatného nevyhovuje, můžete Mini stále používat v naší bezplatné variantě, ale bez NRI a dalších funkcí. 

 

Mohu používat vlastní SIM kartu?

Dronetag Mini má integrovaný SIM čip a vše ohledně připojení řešíme za vás. Existují pro to velmi dobré bezpečnostní, ochranné a ekonomické důvody. Pokud jde o bezpečnost, vibrace dronu si s běžnými sloty na SIM karty a plastovými SIM kartami příliš nerozumí. Co se týče zabezpečení, naše SIM karty ověřujeme v našemu cloudu, takže data, která zobrazujeme, jsou zaručeně bezpečná a nemohla být podvržena. A konečně, mobilní sítě IoT, které používáme, nejsou snadno dostupné veřejnosti. Použití vlastní karty SIM by pravděpodobně znamenalo, že byste byli vázáni dlouhodobou smlouvou za značně vyšší tarif. 

 

Jaké země jsou podporovány a existují nějaká roamingová omezení? 

Dronetag Mini se vyrábí ve třech různých variantách: A, K a V. Každá z nich je kompatibilní s několika mobilními sítěmi v každé zemi, kde působíme. Díky této strategii jsme schopni nabízet naše systémy po celém světě. Chcete-li se dozvědět více o podporovaných zemích, navštivte naše Základní pojmy. S výběrem správné varianty si však nemusíte dělat starosti. My vám na základě vaší země dodání vybereme tu správné variantu.