Chcete vědět, že vyšel nový článek? Pro přihlášení k odběru newsletteru, klikněte sem.Kategorie průmyslových produktů přinese na začátku roku 2021 tři zásadní novinky. Bude to historicky první, fotogrammetrická kamera s velkým full-frame čipem DJI P1. O tom si řekneme více v dnešním článku.

Následovat bude malý dron se zázračně kvalitní termokamerou DJI Mavic Enterprise Advanced.

Ná závěr letošního jarního rozjezdu čekáme 3D skener DJI L1.

Fotogrammetrie je postup, pomocí kterého lze vytvářet přesné 2D mapy a 3D modely reálného prostředí.


Jedná se o technologii pro geodety, kartografy, profesionály GIS, uživatele BIM a podobně. Fotogrammetrie je věda postavená na sběru dat - 2D fotografií. Ty se pořizují z různých míst a úhlů. Velice často právě z dronů.
Tyto fotografie jsou následně zpracovány pomocí softwaru, ten je schopen vytvořit 2D mapy a 3D modely ve vysokém rozlišení. Z těchto dokonalých modelů lze odečítat vzdálenosti, povrchy a objemy zobrazených objektů.2D mapa

Každý, kdo investuje do dronů, potřebuje dokonalé snímače. Jenom tak může dosáhnout dobrých výsledků.
Zenmuse P1, nejnovější DJI senzor pro geodetický dron, je navržen speciálně pro fotogrammetrii. Jedná se dosud o nejvýkonnější užitečné zatížení v řadě DJI Enterprise. Full-frame fotoaparát P1 slibuje bezprecedentní úroveň přesnosti, výkonu a vysoce přesného sběru dat.

Zde je top 7 funkcí, díky nimž je P1 novým měřítkem v leteckém průzkumu:

Vysoké rozlišení pro větší preciznost

Fotoaparát P1 integruje 45 megapixelový full-frame nízkošumový, vysoce citlivý snímač s výměnnými objektivy s pevným ohniskem 24/35/50 mm. 

P1 CMOS

Nejen, že toto vyšší rozlišení pomáhá zvyšovat přesnost 3D modelů, ale také nabízí větší míru flexibility při plnění požadavků projektu nebo zákazníka.
Navíc, stejně jako většina ostatních geodetických kamer DJI, používá P1 mechanickou závěrku (centrální listovou závěrku) která zamezuje zkreslení, to umožňuje kameře zvládnout rychlost závěrky až 1/2000.

Mechanická závěrka P1

Špičková kvalita dat, systém RTK

Ne vždy máte dokonalé podklady a podmínky pro zahájení mise. V rizikových prostředích, jako jsou skládky, nebo ve vysokých nadmořských výškách, nemusí být možné vytvořit pozemní kontrolní body (GCP). Proto P1 pracuje s technologií  kinematického zpracování dat v reálném čase (RTK). Poskytuje úžasnou přesnost až 3 cm horizontálně a 5 cm vertikálně, a to i bez GCP. Díky tomu můžete vždy dosáhnout přesnosti na úrovni centimetrů.

Robustní stabilizovaný závěs

P1 je vybaven 3 osým stabilizovaným závěsem, který kompenzuje jakýkoliv nežádoucí pohyb vašeho dronu (klonění, klopení a otočení). Senzor díky tomu vytváří plynulé a jasné snímky, které umožňují přesné shromažďování geo referenčních dat. Riziko neúplných dat se tak stává zanedbatelné, nemusíte se obávat opakování mise. 

P1 Gimbal

Mimořádná účinnost pro mimořádné mise

S kamerou Zenmuse P1 můžete během letu fotografovat každých 0,7 sekundy. V našich testovacích misích zvládla Matrice 300 RTK vybavená kamerou P1 zkoumat 3 km2 v jediném letu při GSD 3 cm. Díky rychlosti a dopředného překrytí 75 procent, 55 procent bočního překrytí byl dron schopen dosáhnout horizontální přesnosti 3 cm a vertikální přesnosti 5 cm. Tato skvělá produktivita vám umožní pokrýt velkou plochu za krátkou dobu.

Mapa P1 10 km2

Smart Oblique Capture, funkce pro inteligentní operace

Nová funkce Smart Oblique Capture vám také pomůže pokrýt větší plochu za kratší dobu (navíc s menším úsilím). V tomto režimu se objektiv P1 otáčí a zachycuje pět různých obrazů z pěti různých úhlů. Dráha letu je předem naprogramovaná.

Nastavené letové parametry automaticky udělují P1 pokyny, aby se vyhnula pořizování zbytečných snímků (například těch na okraji oblasti mapování) a aby pořizovala pouze ty fotografie, které jsou nezbytné pro rekonstrukci zájmové oblasti.

Výsledkem je minimalizovaná produktivita celého zařízení. Protože trávíte méně času pořizováním nepotřebných fotografií. Díky tomu můžete snadno překonat 7,5 km2 za jediný pracovní den (při GSD 3 cm). Po nasbírání pouze potřebných dat, potřebujete méně času a energie na jejich zpracování. 

Zcela nový systém TimeSync 2.0, přesná data v každém snímku

Technologie DJI TimeSync umožňuje geodetickému dronu koordinovat jeho kameru, letový ovladač, modul RTK a stabilizovanou hlavu tak, aby zajistila, že co nejpřesnější informace o poloze, jsou označeny na každém snímku.

Zatímco Phantom 4 RTK může nabídnout přesnost na milisekundové úrovni, TimeSync 2.0 posouvá tyto parametry na výrazně vyšší úroveň. Zajišťuje synchronizaci na úrovni mikrosekund.

Navíc systém TimeSync upravuje geoprostorová data do středu kamery, aby byla zachována přesnost dat během následného zpracování. Data jsou zaznamenává ve formátu EXIF ??a XMP.

P1 TimeSync

Bezproblémová integrace Terra pro bezproblémové zpracování dat

Nejlepší software pro následné zpracování dat zachycených drony a snímači DJI, jako jsou Matrice 300 RTK a P1, je oficiální software DJI Terra.

DJI Terra je software nabitý všemi funkcemi a informacemi, které potřebujete k plánování, vizualizaci, zpracování a analýze nasnímaných dat. Protože se toto intuitivní a snadno použitelné fotogrammetrické řešení bez námahy synchronizuje s vlajkovou lodí Matrice 300 s kamerou P1, můžete od Terry očekávat nejpodrobnější a nejpřesnější 3D modely a měření.

Je třeba konstatovat, že Terra od svého spuštění exponenciálně rostla a byla postupně laděna na vysoký výkon.

Optimalizovala se rychlost, ta umožňuje geodetům pracovat na mapovacích misích v reálném čase. Terra přišla s přehlednými automatizačními funkcemi, jako je „Region of Interest“, které umožňují provést rekonstrukci obrazu v konkrétní cílové oblasti.

Co říci na závěr? DJI vyplnilo mezeru v nabídce fotogrammetrických kamer. Díky kameře Zenmuse P1 a dronu Matrice 300 RTK vznikl integrovaný ekosystém produktů, který výrazně optimalizoval sběr geoprostorových dat.

Toto špičkové zařízení umožňuje profesionálům v oblasti fotogrammetrie rychleji a efektivněji provádět složité mise. Umožňuje jim získat snímky v ultravysokém rozlišení, které jsou nezbytné pro vytváření podrobných 2D map a 3D modelů. Tato data jsou důležitá pro geologické průzkumy, památkovou péči, stavebnictví, průmysl a pro mnohé další obory.

Bezproblémová kompatibilita kamery P1 se softwarem DJI Terra umožňuje týmům rychle vykreslit a vizualizovat data v reálném čase a v konečném důsledku zkrátit dobu jejich následného zpracování.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Potřebujete-li si o problematice promluvit, nebo poslat nabídku, volejte 602 395 889.


Nemáte žádné zkušenosti s drony? Už vůbec ne s touto konkrétní technikou? Drony i software máme připravené k předvedení.


Nevíte jak správně létat, máte za sebou základní testy? Nebo se na ně teprve připravujete?


Zvažujete přechod do kategorie Specific? Chcete se opravdu něco dozvědět, ne pouze projít? Můžeme nabídnout některé z našich osvědčených školení.Nejčtenější články související s provozem dronů:

EVROPSKÁ LEGISLATIVA, NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY SOUVISEJÍCÍ S REGISTRACÍ
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/legislativa/nova-legislativa-otazky-a-odpovedi-hobby-provoz-video

NOVÁ LEGISLATIVA - OTÁZKY A ODPOVĚDI, provoz v kategorii OPEN
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/legislativa/evropska-legislativa-nejcastejsi-dotazy-souvisejici-s-registraci

TEST CENTRUM PRO DJI DRONY A SOFTWARE DJI TERRA
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/novinky-clanky/test-centrum-pro-dji-drony-a-software-dji-terra