Jak fotí DJI OSMO POCKET 2 v rukách profesionálního fotografa Martina Haleše


DJI Pocket 2 je primárně určeno pro natáčení videa. Je to malá stabilizovaná kamera s vysokým rozlišením 64Mpix. Celá koncepce vychází ze stejné kamery, která se využívá u dronů Mavic 2 Air. V poslední době technologie hodně pokročila a je neuvěřitelné, jak malé rozměry tato kamera má.

Celá kamera je tak malá, že se vejde do dlaně ruky. Kamera má vestavěnou baterií s udávanou výdrží 140 min. Malý náhledový displej a několik konektorů, kterým se dá připojit k mobilnímu telefonu. V základním příslušenství kamery je praktický zásuvný obal, který chrání celé zařízení. 


Dále je příjemné, že kamera má již v základu nástavec se závitem. Pomocí tohoto nástavce lze přidělat kameru na stativ nebo selfie tyč. Dále má kamera pod displejem konektor, do kterého se zasouvají zásuvné moduly pro připojení k externím zařízením. Mimo konektorů Lightning a USB-C je k dispozici modul, který má funkční tlačítko a malý joystick. Díky tomuto, modulu se kamera velice příjemně ovládá. Tlačítkem se volí režimy vlastního gimbalu a joystickem se může gimbalem otáčet, popřípadě využívat vestavěný zoom. Dále kamera disponuje funkcí Active track. Tato věc je šikovná pro automatické sledování objektu při natáčení nebo focení.
Něco málo k parametrům kamery. Kamera má špičkové rozlišení 64Mpix a umožňuje pořizovat HDR video ve 4K/60fps. Dále má kamera osminásobný ZOOM. Fotoaparát umí pořizovat 180 stupňů panoramatické snímky a nebo umí poskládat obrázek z 3x3 fotografií. Kamera je dále vybavena čtyřmi mikrofony, které využívají funkci DJ Matrix Sound a dokážou velice precizně pracovat s prostorovým zvukem. Po připojení k mobilnímu telefonu lze využívat aplikaci DJI MIMO. Pomocí této aplikace lze celá zařízení pohodlně ovládat z dotykového displeje mobilního zařízení. Zařízení se nabíjení pomocí klasické nabíječky konektorem USB-C. Formát pro fotografování je klasický JPEG nebo DNG. V 64Mpix je rozlišení 9216x5184, v 16Mpix pak 4608x2592
Většina uživatelů si takové zařízení bude hlavně vybírat a pořizovat z důvodu natáčení videa.

Já jsem hledal vhodnou variantu, jak vyřešit backstage foto a doplňkovou fotografii, abych neustále nemusel cvakat tyto věci mobilním telefonem. Mohu říct, že DJI OSMO Pocket 2 opravdu mile překvapila kvalitním stabilizovaným záznamem videa. Dále reálním podáním barev a dobrý režimem ostření. Při reportážích to vidím jednoznačně jako perfektní malinkatou univerzální věc. Kamera se dá díky prodloužené selfie tyči nastrčit do míst, kam se s normálním fotoaparátem nikdy nedostanete. Výhodou vidím v tom, že mohu dělat krátké záběry, a přitom stejným zařízením i fotit. Objektiv je dostatečně široký a mohu využít i zoom.

Kamera se prodává ve dvou verzích. Základní balení obsahuje kameru, obal, konektory a adaptér se závitem. Jedinou nevýhodu v tomto základu vidím, že neobsahuje rozšiřující modul WIFI a Bluetooth. Ten, kdo plánuje využívat vzdálené ovládání, externí bezdrátový mikrofon by se měl poohlížet po provedení COMBO. Ke kameře se dá doobjednat jako příslušenství velkokapacitní baterie, která prodlouží rukojeť. Tato věc se mi zdá nejen praktická z pohledu držení, ale i delší výdrže baterie. Selfie tyč se dá použít univerzální s tím, že se vše musí ovládat na kameře. Komu by tato věc vadila z pohledu jistého nekomfortu, může si pořídit originální selfie tyč. Tuto originální tyč připevníte ke kameře přes konektory pod LCD a vše ovládáte v rukojeti pomocí vestavěných tlačítek a joysticku.


Bonus: Pohled na konopiště dronem DJI Mavic 2 PRO