Jak efektivně kontrolovat fotovoltaické panely solárních elektráren

Kontrola fotovoltaických panelů solárních elektráren pomocí dronů s termovizní a optickou kamerou není žádnou novinkou. Větší společnosti již několik let tento způsob rutinně využívají. Revize obvykle probíhá tak, že dron létá automaticky na základě předem naprogramované trasy. Obsluha dronu je schopna, už v průběhu letu, provádět základní vyhodnocení. V každém případě se data zaznamenávají a k podrobnému vyhodnocení může dojít až následně. Stejně tak, je možné data archivovat a následně snadno porovnávat s další revizí.
Tímto způsobem se šetří čas i náklady, dron nahrazuje osobu, které by musela procházet jednotlivými uličkami mezi panely a ručně skenovat jednotlivé panely. U větších elektráren se jedná o nachozené kilometry až desítky kilometrů.
Fotovoltaické elektrárny na střechách jsou speciální kategorií.
Tím se opět dostáváme k dronům, vzhledem k velikosti (malosti) těchto elektráren každý uvažuje o co nejnižších nákladech na pořízení techniky pro měření.

V minulosti bylo téměř jediným řešením využití průmyslového dronu M210 RTK. Ten umožňuje připevnění až dvou kamer. Pro revize fotovoltaických panelů je možno instalovat termokameru s optickou v jednom pouzdru - jedná se o termovizní kamery XT2. Navíc je ještě možno přidat optickou kameru Z30, dokonce s třiceti násobným ZOOMem.

Aktuálně se nabízí využití i menšího dronu Mavic 2 Enterprise DUAL. Je to druhý dron z řady Mavic 2 Enterprise, který je stejně,  jako předchůdce vybavený třemi přídavnými zařízeními - světlem, reproduktorem a pozičním majákem s vysoce svítivou LED.
Mavic 2 Enterprise DUAL je dron vybavený termokamerou v jednom pouzdru s optickou
Čím je duální kamera unikátní? Kamera má tři zobrazení live - optický náhled, termovizní náhled a systém MSX. Varianta zobrazení MSX prolíná termo a optický obraz, tím usnadňuje pozorovateli snadněji rozlišit sledované objekty.

Vzhledem k velikosti a ceně zařízení je pochopitelné, že kamera pracuje s menším rozlišením. Jak dokonale si kamera poradila s revizí fotovoltaiky na střeše můžete vidět na následujících obrázcích.


Mavic 2 Enterprise DUAL obstál na jedničku. Z výšky 30m detekce vadného článku o velikosti 15x15cm je jasně viditelná.

Z výšky 8m  poznáte na ní dokonce zadní přípojnice od výrobce panelů. 


Co k tomu dodat? Výsledky jsou vzhledem k velikosti a ceně Mavic 2 Enterprise DUAL téměř zázračné!
Chcete začít s revizemi dronem s termokamerou? Nejste si jisti, zda je tato technika pro vaše užití vhodná? Nejste si jisti, že chcete být profesionálním pilotem?

Máme pro vás komplexní řešení, můžeme nabídnout:

PŘEDVEDENÍ
ZÁPŮJČKU - pokud něco v naší půjčovně nenajdete, kontaktujte nás, vytvoříme speciální nabídku
ZÁPŮJČKU S PILOTEM
PRODEJ A LETECKOU ŠKOLU

Teprve na základě praktické zkušenosti se můžete rozhodnout pro nákup zařízení.

Tato nabídka se netýká jenom Mavic 2 Enterprise DUAL a Matrice 210 RTK V2, ale téměř všech produktů DJI. Na prodejně DJI ARS je máme aktivované a připravé k použití a testování.