Novinka DJI Matrice 300 RTK je již skladem v naší prodejně v Praze. V dnešním článku si představíme jeho základní funkce a příslušenství. V dalším díle připravujeme praktický test.


Základní popis

Matrice 300 je nástupce modelu Matrice řady 200. Další roky vývoje přinesly výrazné inovace. Samozřejmě zůstala zachována voděodolnost IP45 proti vodě. Letadlo je větší, s letovou dobou až 55 minut (bez nákladu). Pohon zajišťují 4 motory se spodním uchycením vrtulí. Narostla velikost a kapacita akumulátorů TB60. Nosnost je 2,7 kg a celková letová hmotnost maximálně 9 kg. Disponuje stabilizovanou náhledovou FPV kamerou pro pilota.


Letadlo může nést až 3 kamery současně (2 vespodu, 1 nahoře). Je kompatibilní se stávajícími průmyslovými kamerami.


Zenmuse H20T


Nejvýznamnější kamerou pro rok 2020 je úplně nová kamera H20T. Disponuje 4 snímači:

  • Širokoúhlá 82,9° RGB12 MPx kamera 

  • Hybridní optická 20 MPx kamera s 23-násobným přiblížením

  • Radiometrická termovizní kamera 640 x 512 px

  • Laserový dálkoměr do vzdálenosti až 1200 m Chytré inspekce

Matrice 300 RTK disponuje softwarovými funkcemi, které výrazně urychlí a usnadní inspekce. Lze vyznačit oblast, kterou je třeba důkladně nafotit a kamera H20T s optickým přiblížením se již postará o vše sama. Lze nalétnout a zapamatovat trasu, takže opakované inspekce budou mít vždy stejný výstup. A je toho mnohem víc. Postupně si funkce představíme v dalších článcích z praktického testování.Dálkový ovladač

Pro řízení slouží nový Smart Controller, který se již používá pro Mavic 2. Pro Matrice 300 byl upraven pro potřeby použití v průmyslu. Disponuje slotem pro USB LTE modem a kromě vestavěného akumulátoru disponuje i nástavbou pro externí akumulátor WB37. Přenosový systém je nejnovější Ocusync 2.0 a umožňuje řízení dvěma operátory a to i předání řízení druhému operátorovi, i když již první ovladač přestane být v dosahu letadla.


Nabíjení


Akumulátory lze nyní nabít v originální DJI nabíjecí stanici, která pojme až 8 letových akumulátorů a 4 akumulátory WB37 pro dálkový ovladač. Stanice slouží zároveň jako přepravní kufr na kolečkách s výsuvným madlem.360° Antikolizní systémMatrice 300 RTK disponuje 360° všesměrovou detekcí překážek. Využívá je během manuálního letu i během letu po plánované trase. Jejich doah je až 40m při rychosti až 17 m/s.


RTK (Real Time Kinematic)


Pro přesné zaměření s centimetrovou přesností je u průmyslových leetadel DJI standardem přítomnost systému RTK. jedná se o metodu, kdy jsou jedním přijímačem v terénu zpracovávány RTCM diferenciální korekce permanentních referenčních stanic získané z geostacionární družice, rádia nebo internetu.

Poziční systém s centimetrovou přeností spolupracuje se systémem pozemích stanic a zajišťuje tak naprosto přesné údaje ohledně aktuální pozice a rychlosti pohybu.
Tato data jsou zapracovaná do metadat pořizovaných fotografií. Samozřejmá je i přesná synchronizace času z GPS družic.


Pro připojení k virtuální stanici lze využít USB LTE modem. Systém je v ČR plně funkční u provozovatelů jako jsou Trimble, ČÚZK, Geoorbit,...


Líbí se vám Matrice 300 RTK? Podrobnější informace, specifikace a kontaktní formulář najdete na této speciální stránce, kterou jsme připravili.

V dalším díle si ukážeme pracovní postupy a inspekce přímo v terénu.