Dne 11. listopadu  2019 jsme zahájili prodej nejmenšího a nejmladšího člena rodiny Mavic z dílny. Chcete předem krátké zhodnocení? DJI - světový lídr předběhl legislativu i naše očekávání.

Předchozí testy ukázaly, že to nebude jenom hračka pro děti. Proto jsme na první větší a hlavně slunečné testování pozvali bikera Gaspiho. Tentokrát bez kola, s kolem dělá jiné kousky :-)

Richard "Gaspi" GasperottiPůvodně nás ani nenapadlo, že by se dron mohl hodit i pro takové drsňáky. Dnes vidíme, že to bude určité řešení i pro sportovce. Hlavně když nechcete tahat nic většího. Drobek s hmotností 249 g s rozměry 245×290×55 mm Vás na čestě moc nezatíží. Navíc je skládací.

Destinace byla jasně daná, nejblíže máme modelářské letiště Sobínka. Teplota nad nulou, slunečné počasí vítr kolem 5 m/s, takže poměrně ideální podmínky.

Po standardní předletové proceduře jako je kontrola akumulátorů, kontrola ovládacího módu, nastavení návratové výšky a kalibrace kompasu, jsme chtěli odstartovat. Ale i nízká tráva bránila bezproblémovému roztočení rotorů, což systém okamžitě hlásil. Zároveň nahlásil Authorized zónu, kterou jsme v zápětí odemkli (viz. článek).

Vzali jsme ho na start na asfaltovou plochu ranveje, kde start byl bez problémů. Po roztočení vrtulí dron okamžitě aktualizoval domácí pozici (Home Point) a s elegancí se vznesl. I v poměrně velkém větru bezproblémově držel pozici. Ve výškách do 5 metrů spolupráce optické kamery a GPS pro pozici byla dokonalá a senzor na optické měření výšky pracoval bezchybně. Vyzkoušeli jsme běžné letové činnosti kde Mavic Mini předčil naše očekávání. Reakce na ovládání byly přesné a velice příjemné. Dovolili jsme si i blízké průlety kolem nás (kvůli fotografovi) a vše bylo fenomenální. 


  

Na svoji velikost a nízkou hmotnost mu vítr nedělal žádné problémy. Vyzkoušeli jsme několik speciálních módů jako je quick shot dronie a helicam a bylo to přesné, plynulé a velmi čisté.

Po cca 20 minutách nám už velmi křehly prsty, teplota byla těsně nad bodem mrazu, ale jediný komu zima a vítr nevadil byl Mavic Mini. Letová doba na první start při těchto chladných a větrných podmínkách byla 25 minut a to jsme baterku úplně nevybili. 

V průběhu létání jsme pořídili bez nějakého nastavování několik fotografií a videí v rozlišení full HD 50fps.

  

Po zhlédnutí záznamů jsme byli velmi překvapeni kvalitou obou typů záznamu z tak malého drona s tak malou kamerkou na tří-osém stabilizátoru, který je u této velikosti dronů raritou.

Za nás absolutorium vývojářům firmy DJI jak dokázali do drona s hmotností pouze 249g nainstalovat technologii, která je tak dokonalá, za tak bezkonkurenční nízkou cenu. A to pro Japonsko mají lehčí akumulátory a celkovou hmotnost pouze 199g.

Ano nemá tu robustnost, kvalitu obrazu a přenosovou dokonalost jako řada Mavic 2, ale je přeci ten nejmenší...

Mavic Mini je dron pro každého jakéhokoliv pohlaví. Jednoduchá obsluha, intuitivní ovládání, příjemná obslužnost v aplikaci DJI FLY, a tak bychom mohli pokračovat dále.

  

Za nás doporučení všem na každodenní pořizování fotografií a videí ať s rodinou nebo s přáteli nebo pro jakoukoliv příležitost.

Nemůžeme opomenout připomínku hmotnosti ve vztahu k připravované legislativě, kde v návrhu evropských předpisů je první hmotnostní limit do 250 g, kde drony pod touto hranicí mají mnohem volnější pravidla než nad ní.

Těšíme se na další zkušenosti s tímto drobkem a věříme, že budou jen pozitivní.

Tým DJI TELINK