Jako firma, která byla a je schopna vyvíjet a stavět vlastní drony jsme svoji pozici posíli tím, že jsme se stali DJI Authorized Retail Store. Tím jsme se dostali do  odlišného postavení oproti běžným prodejcům. Dnes vás necháme podrobně nahlédnout do toho, co se děje v zázemí našeho DJI ARS.

Určitě znáte ty řeči typu. Co jednou vyletělo, musí zákonitě na zem, nebo pověru, která nám zakazuje říkat: Ještě si udělám poslední let a jdu domů... Podobných řečí je hodně a svědčí o tom, že všichni velice dobře vnímáme rizika našeho počínání. Že nad tím máme určitý nadhled.
Někdy to může být nepozornost, jindy technická závada, ale většinou se jedná o přecenění našich sil. Prostě se jednoho dne stane, že musíte s dronem do servisu. Ale do jakého? Kam ho odnesete? Naši zákazníci to mají trochu jednodušší. Vědí, že pokud se jedná o záruku, tak ji musí uplatnit u svého prodejce, vědí, jak to u nás vypadá, jaké máme zázemí. Trochu složitější to mají ostatní zákazníci. Se záruční opravou musí k prodejci, ale ostatní závady a problémy mohou řešit kdekoliv (naprostá většina prodejců nemá vlastní servis). Hledají nejlepší a nejefektivnější řešení. Tímto textem se vám pokusíme rozhodnutí usnadnit.

Jako firma, která byla a je schopna vyvíjet a stavět vlastní drony jsme svoji pozici posílili tím, že jsme se navíc stali DJI Authorized Retail Store. Tím jsme se dostali do odlišného postavení oproti běžným prodejcům. Dnes vás necháme podrobně nahlédnout do toho, co se děje v zázemí našeho DJI ARS.

Předem se snažíme bránit zbytečným zklamáním našich zákazníků. Proto při prodeji klademe velký důraz na poskytované služby. Děláme vše pro to, aby zákazník dron uměl obsluhovat už při odchodu z prodejny a odnášel si ho v letuschopném a prověřeném stavu.
Ke všem našim prodávaným letadlům nabízíme služby zprovoznění a zaškolení, což velmi usnadní první start i zákazníkům, kteří počítačům příliš neholdují. Tyto školení dokážeme poskytovat i ZDARMA. Jsou pro ně vyčleněny určité dny.

SERVIS součástí prodejny není běžným standardem, ale bylo to naše přání. Chtěli jsme našim zákazníkům poskytnout opravdové zázemí. Pokud nemůžete být bez drona ani hodinu, je možné využít naší rozsáhlou půjčovnu.
V moderní dílně jsou přítomni dva technici s dlouholetou praxí. Oba jsou profesionální piloti a zároveň školitelé. Od roku 2010 (předtím jsme pracovali s RC modely) máme za sebou tisíce servisních případů, v drtivé většině pozáručních.

O opravách, respektive o příčinách nehod můžeme vyprávět nekonečné historky. Částečně se to tak děje, nevyprávíme jednotlivé případy, ale na základě těchto zkušeností upravujeme naše školení a zákazníky upozorňujeme na nejčastější chyby, které vedou k nehodám.

Servis na počkání není rutinní záležitostí, dron potřebuje poměrně velkou péči, ale řešíme i takové případy.
Stává se, že oprava je “pouze” softwarovou záležitostí. Často bývá příčinou špatně provedená aktualizace. To se týká většinou zákazníků “zvenčí”.
Pokud máte podezření na tento druh chyby, je ideální předem zavolat, dron k nám doručit ráno, potom si něco zajet vyřídit, nebo si prohlédnout výstavu fotografií v naší budově, přesněji v Czech Photo Center. V tomto mezičase servis provedeme. Bez předchozí komunikace to je problematické. Technici mohou pracovat na jiné zakázce, nebo mohou školit.

Jak to u nás funguje, jaké jsou postupy?

Příjem servisu

Příjem servisu provádíme kdykoliv v naší otevírací době. Na prodejně je vždy přítomen proškolený personál, který provede přímo na prodejně první rychlou diagnostiku stavu poškozeného zařízení. Opravě je ihned přiděleno servisní číslo, sepsáno veškeré příslušenství a navrhovaný způsob řešení. zákazník obdrží Potvrzení o přijetí do servisu.


Dokumentace

Zapisuje se jak k nehodě došlo, co bylo příčinou. Od zákazníka se požadují data - veškeré informace, které mohou pomoci rekonstruovat celou událost. Standardní popis nestačí, proto se dělá i podrobná fotodokumentace. Fotografie je schopna zachytit celou řadu detailů. Fotografují se výrobní čísla i příslušenství (typicky SD karty, kabely, počet akumulátorů).

Uskladnění

Každý servis je po dobu vyřizování skladován odděleně od ostatních, vždy však společně s veškerou dokumentací a dodaným příslušenstvím.

Diagnostika

Naši zkušení technici provádí přímo v zázemí prodejny čtení letových dat, určují rozsah mechanického poškození a podobně. Na základě zjištění určí, zda je vhodnější servis u nás, nebo doporučíme zahraniční DJI servis. V případě, že je oprava v ČR nevýhodná (nejběžnější důvody jsou dlouhá doba dodání dílů, riziko vícenásobného objednávání dílů, nejasný důvod závady apod.), nabídneme zákazníkovi vyřízení opravy v DJI zahraničním servisu. Kurýrní služby dnes pracují velmi efektivně, proto vzdálenost servisu dobu opravy zásadně neovlivní.


Nacenění

Pokud je servis prováděn u nás, zasíláme nacenění v řádu hodin až dnů.
Pokud zákazník souhlasil s opravou (s naceněním) v autorizovaném DJI servisu, čekáme na jejich kalkulaci.


Schválení opravy zákazníkem, kompletní informace a dokumentace

Na základě dokončené diagnostiky zákazník obdrží e-mailem servisní protokol s vyčíslenou cenou a seznam opravovaných či vyměňovaných dílů. Pokud vznikla  další foto/video dokumentace , dostane společně se servisním protokolem odkaz ke stažení těchto materiálů. Jedná se většinou o záznamy z letu, dokumentace softwarových vad i fotografie poškození. Tam, kde to je nutné, provádíme podrobnou analýzu letových dat z černých skříněk letadel, vysílačů i telefonů/tabletů.  Na základě těchto ucelených informací zákazník opravu schvaluje, případně ji odmítne.

Oprava


Při práci dbáme na maximální bezpečnost a opatrnost, dodržujeme postupy pro servisní střediska stanovené výrobcem. Používáme kvalitní vybavení a nástroje. Servisní stoly jsou nepřetržitě pod dohledem kamer.
Dle potřeb letadla zalétáváme v našem letovém koši na prodejně, nebo na letišti. Po opravě zákazník obdrží výzvu k vyzvednutí. Ta obsahuje finální servisní protokol včetně popisu průběhu opravy a rozsahu následného testování. 


Výdej servisu

Opravená zařízení předáváme zpět zákazníkovi v takovém stavu, aby mohl jít hned “do akce”. Pokud servis obsahuje více příslušenství, vše je spárované, nastavené a odzkoušené s poslední verzí softwaru, to se týká všech komponentů. Tištěnou verzi výstupního servisního protokolu obdrží zákazník společně s opraveným zařízením.

Opravy je možno vyzvednout osobně, na vyžádání je zasíláme. Zásilky jsou pojištěné, přesto u drahých a těžko zabalitelných zařízení dáváme přednost osobnímu převzetí. Většina zákazníků to cítí obdobně, navíc osobní kontakt nabízí prostor pro dovysvětlení některých “záhad”.


Nejčastější dotazy zákazníků

Co mám všechno přinést na servis?

V případě letadel vše, co bylo v době havárie součástí sestavy. Co je nutné pro testování po servisu - tedy letadlo, dálkový ovladač, akumulátor. Nové testovací vrtule máme vlastní.

Mohu zařízení poslat na opravu poštou nebo jinou zásilkovou službou?

Ano, přiložte prosím průvodní dopis s kontaktem (tel., e-mail). V případě reklamace přiložte nákupní doklad. Obsah balení viz výše.

Koupil jsem zařízení jinde. Mohu v DJI ARS uplatnit záruku?

Firma DJI neprovozuje tak zvanou globální záruku.Standardem je uplatnění záruky u prodejce, nebo přímo u DJI. Záruční opravu Vám můžeme zprostředkovat za manipulační poplatek, který pokrývá náklady na diagnostiku a poštovné. 

Jsem přesvědčen, že jsem neudělal pilotní chybu a letadlo i přesto havarovalo. Pomůžete mi?

Ano, umíme číst data z černých skříněk letadel, ovladačů i telefonů/ tabletů. Potřebná data pro posouzení si technici vyžádají elektronicky od zákazníka, vyhodnotí je a pokud se tato možnost zdá reálná, výsledek analýzy zpracují a předají dál záručnímu servisu pro urychlení.

Poskytujete na opravy záruku?

Ano, 12 měsíců. Slovo závěrem


Věříme, že vám tento článek pomohl lépe porozumět problematice servisních oprav a našim postupům.

Důvěru zákazníků získáváme především profesionálním přístupem a transparentností.

Snažíme se dívat na věc očima zákazníka, sami jsme piloti. Máte něco na servis? Zde nás můžete kontaktovat:

telink@telink.cz

602 395 889