Školení obsluhy dronů očima technika a školitele
Bezpilotní letadla (drony) se stala naprosto běžným prodejním artiklem. Pokud sháníte dron se stabilizovanou 4k kamerou ať už pro zábavu nebo práci, nabídka je velmi široká a počet prodejců stále roste. Výběru dronu se ale v tomto článku věnovat nebudeme. Když dron vyberete, tak zjistíte, že díky pevně stanoveným cenám na trhu ze strany některých výrobců stojí ve všech obchodech stejně. Podle čeho vyberete prodejce? Velmi často podle služeb nebo jiné přidané hodnoty.

Služba
Většina obchodníků nabízí k prodávaným dronům služby, které slibují proškolení v obsluze dronu. Školení je na trhu celá řada - od základních několikaminutových kurzů až po několikadenní odborné kurzy pro profesionály. Tentokrát se zaměříme na nejběžnější situaci, se kterou se setkáváme: Úvodní zaškolení obsluhy při koupi nového dronu. Někteří prodejci toto školení nabízejí dokonce zdarma.

Obsah, kvalita a délka školení jsou velmi odlišné!
Pojďme se očima technika podívat, jak by takové školení mělo vypadat:

Nejprve zprovoznění
Často opomíjená služba. Dnešní drony se dají velmi dobře přirovnat k přenosným počítačům s kamerou a pohonným systémem. Nenechte se mýlit, vy dron přímo neřídíte, vše prohází „filtrem“, tím je počítač – řídící jednotka. I když máte v ruce pozemní stanici - dálkový ovladač, jedná se jen o klávesnici. Každý nový počítač je třeba před prvním použitím náležitě připravit - aktivovat, upgradovat, zkalibrovat, otestovat. Pro nikoho není snadné zprovoznit počítač, který zatím nezná. Já vždy potřeboval při zprovoznění jakéhokoliv PC pomoc od někoho, kdo byl do daného systému náležitě zasvěcen.

Kvalifikace školitele
Při úplně prvním zaškolení obsluhy vašeho nového dronu by se vám měla věnovat osoba, která je dostatečně zkušená. Před třemi roky jsme zažili doslova revoluci v řízení a ovládání. Všechny komponenty dronu spolu začaly komunikovat digitálně po sběrnici a vše je integrované včetně kamery a videopřenosu. Vše je jinak než dřív a znalost těchto systémů od základu je nutná.


Instalace softwaru samozřejmostí
Viděl jsem hlavně před Vánocemi nabídky na "zaškolení zdarma", které však obsahovalo pouze instalaci potřebné aplikace do vašeho telefonu (Stažení z Appsotre, google play). Toto by mělo být samozřejmostí a tím školení teprve začíná.

Znalost hardwaru
U počítače, který létá, je pro budoucího pilota znalost hardwaru naprostou nutností. Musíte vědět, co všechno může mít na funkčnost vašeho dronu vliv. Věřte, že když hned při prvním školení budete vědět, jak pracují a jakou funkci pro řídící jednotku mají čidla jako GPS anténa, barometr, kompas, sonar, inerciální jednotka atd., budete hodně překvapeni, jak málo stačí k neštěstí. Neopomíjíme ani informace o inteligentních letových akumulátorech.

Znalost příčin nehod
Pokud vás školí profesionál, který denně rozbité drony diagnostikuje a servisuje, jsou jeho rady doslova k nezaplacení. Tento přístup již zdaleka není samozřejmostí téměř u žádného prodejce. Kolik najdete v ČR prodejen s vlastním servisním zázemím a s dvěma techniky, kteří se vyskytují přímo na prodejně?

Technické souvislosti
Na praktických příkladech se opět na základě zkušeností školitele dozvíte, jak se která čidla chovají v různých podmínkách, v blízkosti konkrétních objektů apod. Například i počasí může mít zásadní vliv na čidla, musíte být připraveni na celou řadu situací.
Náhodné okolnosti
Můžete být sebelepší pilot, avšak nikdy nelze zcela předejít náhodným okolnostem během letu. Opět je vhodné si vyslechnout praktické zkušenosti. Máme dost vlastních, ale celou řadu jich máme od našich zákazníků. Naše servisní protokoly jsou dokonalou učebnicí toho, čemu se v praxi vyvarovat.

Chování systému v nouzových a nečekaných situacích
Letadlo se chová tak, jak ho nastavíte. Před letem dobré mít plán letu, vše předem promyslet. Je nutné vědět, jak dron nastavit při létání nad vodou, v budově, pod mostem a jinými překážkami, při sledování vozidel a při dalších nestandardních situacích.

Předletová příprava
Seznam nejnutnějších bodů předletové přípravy přijde vhod mít vždy po ruce. Dostat tahák s připomenutím všeho podstatného je mnohdy neocenitelné při prvních startech, nebo když létáte po delší pauze. Naši zákazníci takový tahák dostávají. Od příštího týdne budou dostávat ještě jeden, podstatně větší. Nechte se překvapit.Dynamika
Zaškolení obsluhy provádíme od roku 2013. S vývojem hardwaru a softwaru části školení neustále upravujeme, aby bylo aktuální. Čerpáme z vlastních, ale i ze zkušeností našich zákazníků. Na základě přímé komunikace s DJI zohledňujeme všechny aktuality a změny. Provádíme představení produktů pro Českou Republiku.

Závěr
Popisované zaškolení obsluhy trvá vždy nejméně 60 - 80 minut. Je velmi intenzivní a plné informací. Končí předvedením v letu. Totožné školení jinde nenajdete.

Znalost obsluhy bezpilotního letadla je nutnost nejen z důvodu bezpečnosti vás a vašeho okolí. Ale prevence havárií je zároveň výraznou úsporou pro vaši peněženku.

Naším dlouhodobým cílem je udržet si pověst nejlepší a největší letecké školy v ČR. To se netýká jenom školení pro profesionální piloty, ale právě i těchto základních školení. Sami můžete posoudit, jak se nám to daří.