V minulém článku jsme se věnovali plánování trasy. Dnes si ukážeme, jak vypadá tvorba samotného 3D modelu s pomocí DJI Terra.


Zdrojová data

3D model lze sestavit z kolmých (2D) i šikmých fotografií. Pokud situace nedovoluje nelétat objekt z větší vzdálenosti, ale pouze nad ním, i tak lze 3D model sestavit, nicméně kamera má v případě kolmých fotografií velmi omezenou viditelnost pod hrany (typicky střecha, balkon) viz obr. níže

ukázka trasy pro kolmé fotografie

Pro nálet modelu ze všech stran jsou vhodnější šikmé fotografie. V našem případě jsme objekt snímali shora + ze tři stran. Pro sestavení není nutné oblétavat ze všech 4 stran, ale víc dat je samozřejmě lepší varianta.

součet plánovaných misí


Export

Jakmile máme pořízené fotografie, můžeme zahájit rekonstrukci přímo v DJI Terra. Na to již není třeba být v terénu, ani mít připojené letadlo. Zvolíme zdrojové fotografie, typ scény a rozlišení / kvalitu modelu. Rovnou zvolíme formáty, do kterých si přejeme model exportovat. Výstupem může být model obalený texturou OBJ/PLY/OSGB nebo pouze mračno bodů Point Cloud LAS. 


Model mračna bodů ve vysokém rozlišení ke stažení zde

Model s texturou OBJ ve středním rozlišení ke stažení zde

Model ve formátu OBJ lze prohlížet bez instalace speciálního softwaru běžně ve Windows 10. Pro prohlížení i na jiných platformách doporučujeme software MeshLab nebo Cloud Compare.

Kvalita modelu

Model vygenerovaný program DJI Terra je velmi dobře zpracovaný, používané algoritmy automaticky optimalizují tvary modelu a počet trojúhelníků. Počet trojúhelníků je klíčový pro velikost modelu a následnou práci s ním. Na snímku níže vidíme, že hustota trianglů je naprosto rovnoměrná na rovných plochách i na složitějších objektech jako jsou stromy. Výstup je velmi kvalitní a přesný.Měření

Oproti 2D ortofoto mapě lze v 3D modelu kromě vzdálenosti a plochy počítat také objem. Podívejte se na ukázku:


Galerie

Zde se můžete podívat na fotografie z prohlížení hotových modelů.

Ukázka modelu ve formě mračna bodů (Point cloud)
Ukázky modelu s texturou ve vysokém rozlišení

3D model máme tedy hotový. V dalším díle se ho pokusíme upravit a vytisknout ve 3D.

Máte zkušenosti s modelováním a tiskem?
Líbil by se vám takový dárek?

Podělte se o to s námi do komentářů! 

V případě zájmu o DJI Terra nás můžete kontaktovat přímo e-mailem nebo telefonicky.