Chcete vědět, že vyšel nový článek? Pro přihlášení k odběru newsletteru, klikněte sem.



Jak tedy v praxi vypadá výpočet kubatur?

  1. Plánování trasy

Vše začíná u vhodného plánování letové trasy. To lze provádět předem v notebooku nebo tabletu, kde vám bude asistovat satelitní mapa, případně 3D model terénu. K plánování misí lze samozřejmě využít i software DJI Terra. Plánování trasy dopředu s sebou nese jistá rizika. Předem neznáme aktuální situaci na místě. Nevíme, zda není v daném místě satelitní mapa chybně zaměřená. Nevíme, kam se může nečekaně posunout místo startu, kde se nachází překážky, zejména dráty vysokého vedení, nebo vysoké komíny, které jsou na leteckých snímcích často nafoceny ze šikma a nelze tedy vždy přesně určit jejich polohu. Konkrétní případ je zvýrazněn na obrázku níže:


Trasu je tedy možné si předem připravit, avšak v těchto případech je vhodnější řešení doladit plán trasy přímo na místě. Jednoduše před začátkem práce provedeme ruční let, kde za pomoci živého náhledu z kamer a antikolizních čidel (mají dosah až 40 metrů) zmapujeme okolí a porovnáme plán trasy se skutečnou polohou dronu na mapě v reálném čase. Většina našich dronů má podporu dvou operátorů, což je v tomto případě ideální. 

Ukázka kontroly před misí - stanovení bezpečné vzdálenosti od komína



Pokud chceme kvalitní 3D model (což se u výpočtu kubatur předpokládá), nestačí nám vždy jen kolmé snímky. Již ve fázi plánování je nutné počítat i se snímáním s nakloněnou kamerou pro lepší perspektivu a složení modelu. Tím se oblast snímání roztáhne do stran. V tomto případě je z jedné strany limitní vysoký komín, území můžeme zmapovat shora + ze tří stran. Celkem je tedy úloha rozdělena na 4 mise, během kterých pořídíme zhruba 900 fotografií. 




  1. Vlastnosti a nastavení kamery

Jeden 45 MPx komprimovaný snímek z kamery P1 má velikost 20-30 MB. Vždy se chcete vyhnout scénáři, abyste po pečlivé přípravě mise a jejím provedení zjistili, že odměnou za vaší práci na konci dne jsou vybité akumulátory a 20 Gigabajtů rozmazaných nebo příliš tmavých fotografií. Nastavení parametrů kamery proto nikdy nepodceňujte.

Již při plánování trasy volíte přednastavenou nebo vlastní ohniskovou vzdálenost objektivu. To má vliv na požadované překryvy. Špatně navolená velikost čipu nebo ohnisková vzdálenost může mít fatální dopad na plán letu. Dalším důležitým faktorem je rychlost závěrky vzhledem k rychlosti letu, aby nebyly snímky rozmazané. Proto je dobré svoje kamery pravidelně testovat v různých světelných podmínkách, z různých výšek a při různých rychlostech. 

  1. Rekonstrukce modelu

Díky nevídané optimalizaci softwaru DJI Terra (Prakticky vyzkoušeno až 8x rychlejší, než konkurenční softwary) můžete mapy a modely skládat rovnou v terénu i na celkem průměrném herním notebooku. Pro rekonstrukce ve vyšším rozlišení je samozřejmě vhodnější použít výkonnější stolní počítač. 


Složené modely jsou velmi detailní a přesné, velikost tohoto konkrétního modelu je kolem 2 GB.



DJI Terra umožňuje ihned ve složeném modelu měřit vzdálenosti, plochy a objemy. Pokud je měřený objekt samostatný, proces je velmi jednoduchý a není třeba žádná postprodukce. Zde je ukázka měření modelu z jiného skladu v areálu:








  1. Postprodukce a editace

Pokud je v modelu překážka, je nutné jí buď zaměřit a při každém měření odečíst, nebo jí v editoru odstranit. Zde je model velké hroudy před a po zjednodušení a odstranění nakladačů a přepravníkové konstrukce:






Nyní je již výpočet objemu 3D modelu stejně jednoduchý a přesný, jako u samostatně ležící hroudy. Techniku pravidelného měření lze aplikovat i na terénní práce během výstavby, nebo těžby.

Nemáte žádné zkušenosti s drony? Už vůbec ne s touto konkrétní technikou? Drony i software máme připravené k předvedení.


Nevíte jak správně létat, máte za sebou základní testy? Nebo se na ně teprve připravujete?

Zvažujete přechod do kategorie Specific? Chcete se opravdu něco dozvědět, ne pouze projít? Můžeme nabídnout některé z našich osvědčených školení.

 Potřebujete si o problematice promluvit, nebo poslat nabídku? Volejte 602 395 889
Chcete se dozvědět více o využití dronů v průmyslu a podnikání? Klikněte ZDE




Související články:

DJI TERRA ŠETŘÍ ČAS A PENÍZE
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/novinky-clanky/dji-terra-rychlejsi-presnejsi-a-efektivnejsi-zpracovani-dat-z-dronu

EVROPSKÁ LEGISLATIVA, NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY SOUVISEJÍCÍ S REGISTRACÍ
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/legislativa/nova-legislativa-otazky-a-odpovedi-hobby-provoz-video

NOVÁ LEGISLATIVA - OTÁZKY A ODPOVĚDI, provoz v kategorii OPEN
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/legislativa/evropska-legislativa-nejcastejsi-dotazy-souvisejici-s-registraci