NEJMODERNĚJŠÍ PRACOVNÍ DRONY PŘEDSTAVUJÍ ODBORNÍCI

Praktické ukázky, nejnovější technika, špičkoví odborníci a reální zájemci z řad státních složek a profesionálů z oboru. To vše se sešlo v jeden okamžik na jednom místě, na letišti Sobínka. Byla k vidění a vyzkoušení nejmodernější dronařská technika, hlavním úkolem zúčastněných firem bylo předvést produkty v reálném provozu. Potencionální zákazníci měli možnost na velkých obrazovkách vidět to, co vidí operátoři dronů a jak s drony pracují. Především v tomto aspektu byla akce vyjímečná.

Drony a příslušenství přestavovaly tyto čtyři firmy: 

TELINK, spol. s r.o.    DJI Authorized Retail Store 

Správa informačních technologií města Plzně

AgentFly Technologies s.r.o.

Vojenský technický ústav, s.p. 

Spojení těchto firem nebylo náhodné. V průběhu let se společně setkávaly a setkávají u různých projektů. Jsou zvyklé kooperovat. Zaměření každé z nich je takové, že se vzájemně doplňují.

Podrobnosti od zúčastněných firem:

Firma TELINK, spol. s r.o. představila nejzajímavější řešení z řady DJI Enterprise. Konkrétně voděodolný model DJI M210 RTK V2 vybavený kamerou Z30 s třicetinásobným optickým přiblížením a termovizní kamerou Zenmuse XT. Tyto kamery dokáží fungovat v součinnosti, dokáží sledovat a udržet v záběru objekty dle vizuální nebo tepelné detekce.
Druhým představeným letadlem byl Mavic 2 Enterprise DUAL. Jedná se o kompaktní řešení, vhodné především pro rychlé použití a získání prvotních klíčových informací. Zařízení je dokonalým nástrojem pro záchranáře. Je vybaveno termovizní kamerou a 4K optickou kamerou v jednom modulu. Byla demonstrována i přídavná zařízení - reproduktor, světlomet a LED maják.
Ovládací obrazovka pilota byla pro názornost přenášena živě na velký monitor. 
Zajímavostí byl dron DJI Matrice 600 PRO vybavený padákem a univerzálním závěsem s možností zavěšení přístroje pro měření kvality ovzduší.





Správa Informačních Technologií města Plzně
představila antikolizní drony Elios1 a Elios2 od švýcarského výrobce Flyability, kterého v České republice zastupuje. Drony jsou unikátní svojí konstrukcí a schopností realizovat lety v podmínkách, kde ostatním strojům hrozí zničení. Jsou ideální k inspekcím vnitřních prostor, mostních konstrukcí, nebo všude tam, kde je nutné velmi těsně se přiblížit ke kontrolovanému objektu. Další stroj z portfolia švýcarských výrobců, které SITMP v ČR zastupuje je delta křídlo s kolmým startem a přistáním (VTOL) WingtraOne, výrobce společnost Wingtra. Tento bezpilotní prostředek je schopen díky své výdrži pokrýt velké plochy, vzlétnout a přistát z omezeného prostoru, nést RGB či multispektrální kamery a být osazen modulem PPK. Společnost dále představila svoji aplikaci pro inspekce mostních konstrukcí, fungující na principu digitálního dvojčete.

 



Vojenský technický ústav, s.p.
Představen byl bezpilotní prostředek BRUS (bezpilotní rotorový univerzální systém) vyráběný je ve Vojenském technickém ústavu, s.p., kde byl také komplexně vyvinut. Prostředek slouží prioritně jako nosič průzkumných optoelektronických čidel pro pozorování ve dne i v noci. Stabilizovaná hlavice s těmito čidly je zastavěná v nosové části trupu. Řídicí systém prostředku je vyvinut vlastními silami, a to jak po obvodové stránce, tak i co do programového vybavení. Je tedy otevřený pro možnou úpravu na základě požadavků zákazníka.
Prostředek je schopen automatického startu a přistání, jeho trasu letu lze předem nebo i v průběhu letu naplánovat. Doba letu je 50 min., akční radius 10 km za přímé radiové viditelnosti. Současní uživatelé jsou PČR, Povrchové doly Mostecka a společnost Nuvia, která jej vybavila radiačním čidlem.

Ing. Jiří Kuzdas
ředitel úseku speciálních zástaveb a BS



Společnost AgentFly Technologies v rámci letové ukázky předvedla provoz bezpilotního prostředku DJI Matrice 600 napájeného z externí pozemní stanice Elistair SAFE-T. Využití tohoto způsobu napájení umožňuje dlouhodobý provoz bezpilotního prostředku a je vhodné pro bezpečnostní a monitorovací aplikace. Letová doba běžných prostředků napájených z baterie nepřesahuje 40 minut a v průběhu déle trvajících událostí, jako jsou koncerty, sportovní utkání nebo veřejná shromáždění je nutné několikrát přistát a měnit baterie. Při využití externího zdroje napájení toto odpadá a je možné soustředit se nepřerušovaně na plnění úkolu. Napájecí vlákno zároveň umožňuje přenos dat na pozemní pracoviště, což zvyšuje rychlost a spolehlivost ve srovnání s radiovým přenosem.

V rámci prezentace na stánku předvedla společnost ukázku řady experimentálních zástaveb s využitím LiDARů, modulů hloubkových kamer, termovize, videoprocesorů a transpondérů.

Ing. Rollo Milan Ph.D.
AgentFly Technologies s.r.o.

 


Prezentovaná technika:

drony řady DJI ENTERPRISE, kamery termovizní, zoomovací a multispektrální
WINGTRA - WingtraOne VTOL letoun s multispektrální, RB, nebo termo kamerou
FLYABILITY - inspekční drony Elios 1 a Elios 2
BRUS (bezpilotní rotorový univerzální systém)
napájecí systém dronů ELISTAIR + Matrice M600, určeno pro dlouhodobý provoz
SW aplikace
speciální zakázkové úpravy

Předváděcí akce navázala na loňskou uzavřenou konferenci, určenou především pro státní složky a odbornou veřejnost.
Pro příští rok plánujeme obdobnou událost.

Děkujeme všem zúčastněným, spolupracovníkům, letišti Sobínka a Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky za podporu.