Dokumentace pěstební plochy dronem

Precizní mapování zemědělských pozemků by bylo velmi časově a technicky náročné nebýt bezpilotních letadel vybavených specializovanou snímací technikou. Záznamy pořízené z výšky jsou rychlým, precizním a efektivním způsobem vyhodnoceny a zpracovávány do podoby aplikačních map a ortofotomap. S jejich pomocí lze přesně, dle potřeby dávkovat hnojiva a postřiky a zužitkovat tak veškerý potenciál vašeho pole.

Multispektrální mapy

Nasazením dronu s termokamerou nebo multispektrální kamerou je snadné odhalit např. rostliny, které trpí vodním stresem (nedostatkem vody), a to podstatně dříve, než by toho bylo schopné lidské oko. Získaný čas lze využít pro včasné podchycení problému a prevenci větších škod. Dostatek vody, kterou mohou plodiny využívat, a také jejich odolnost vůči případnému nedostatku během růstu patří mezi základní faktory, které ovlivňují celkový výnos, kvalitu a ziskovost zemědělské produkce.

Aplikace postřiku pomocí dronu

Bez kontaktu s pěstební plochou je provedena aplikace prostředku do identifikovaných míst na základě již vytvořené multispektrální mapy.

Přehrát video

Zemědělské drony jsou navržené pro přesnou aplikaci kapalných hnojiv, pesticidů a herbicidů s proměnnou intenzitou postřiku. To posouvá efektivitu a udržitelnost v zemědělství na novou úroveň. Tato metoda je 40-60 krát rychlejší než ruční postřik. Jeden dron dokáže obsloužit 3-4 hektary za hodinu.

Plánování misí pro zemědělskou techniku, aplikační mapy

Na základě vytvořené multispektrální mapy lze generovat navigační data (vytvořit aplikační mapu) pro pozemní techniku. Tuto metodu doporučujeme v případě, kdy aplikace potřebného postřiku dronem není již vzhledem k potřebnému množství efektivní.

Ochrana divoké zvěře

Jak zjistit, zda se před žacími lištami zemědělských strojů nenacházejí mláďata vysoké zvěře? Nejjednodušší metodou je inspekční let dronu s termokamerou. Ke spolehlivému zjištění se výborně hodí Mavic 2 Enterprise Advanced.

Složitější metoda je přesné zmapování, postup potom obvykle vypadá takto:

- Snímkování sečené plochy termokamerou a fotograficky, probíhá bez účasti zemědělské techniky
- Poskytnutí informací - elektronických map nosičům zvěře
- Odnos zvěře mimo sklízenou oblast
- Kontrolně inspekční let dronu před zemědělskou technikou (termokamera, teleobjektiv)
- Zabezpečení komunikace spojení mezi obsluhou dronu a zemědělské techniky

Dokonalý mástroj pro lesníky

Letecké snímky pořízené drony vytvářejí ucelený a podrobný obraz lesa a slouží jako důležitý podklad pro komplexní pohledy a analýzy. Využití 3D laserového skeneru posouvá fotografickou metodu o několik tříd výše. Data z 3D laserového skeneru se dají zpracovávat způsobem, kdy je např. možno terén očistit od porostu, nebo spočítat kubaturu dřeva.

Obsluha je jednoduchá, automatizovaný proces významně snižuje pracnost a celkové provozní náklady. Firmy, které začaly využívat technologii dronů jako svůj klíčový nástroj v lesnictví, potvrzují významné zlepšení efektivity na mnoha frontách.

3D modely pomocí laserového skenování

3D laser pořizuje velké množství bodů na základě odrazu laserového paprsku. Proti fotogrammetrické metodě má dvě základní výhody. Pro laser není důležité množství světla, funguje stejně dokonale i ve stínu. Jeho tenký paprsek dokáže proniknout např. lesem až na půdu. To znamená, že můžete vytvořit 3D model povrchu půdy i lesa. A to do takového detailu, že můžete počítat i kubaturu dřeva.

Zenmuse L1

Vertikální přesnost 5 cm
Horizontální přesnost 10 cm
Rozlišení skeneru: 240.000 efektivních bodů
Počet snímaných odrazů: 3
Úhel záběru: 70°
Odolnost: IP44
Skládání mračna bodů v reálném čase

Číst více
Rozlišení materiálů, zpracování dat

Vzhledem k různé odrazivosti různých materiálů dokáže skener rozlišit, zda se jedná o písek vodu, suchý nebo mokrý porost, sníh, led a podobně. Práce se zpracováním dat je tak velmi usnadněna. Pro zpracování dat je přímo od DJI k dispozici software DJI Terra.

Doporučujeme
Mavic 3 Multispectral SP, CARE 2 roky, 3 výměny

Mavic 3 Multispectral SP, CARE 2 roky, 3 výměny

Dron včetně havarijního pojištění a s TELINK podporou. Podpoříme v...
Detail
Máte otázku?
Máte otázku?Váš dotaz zodpovíme do druhého pracovního dne.Jméno a příjmeníVaše zprávaOdeslat
Získejte přehled
o legislativě v oblasti dronů
Více
Získejte povolení
od Úřadu civilního letectví
Více
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobné nastaveníPovolit vše