Z médií nás “straší” evropská legislativa. Její zavedení bylo posunuto na 31. 12. 2020, platit bude zatím pouze částečně.

V České republice máme posouvání na druhou - budeme ještě čekat na novelu zákona o civilním letectví.
Její schválení můžeme očekávat přibližně v polovině roku 2021.

Jak to tedy opravdu bude? Jak se na nastávající změny připravit? 

Důvodů, proč se stát profesionálním pilotem dronu může být více. Setkáváme se i s případy, že zákazník nechce přímo s dronem vykonávat letecké práce. Ale chce projít všechna školení proto, aby se jako profesionál choval.
Chce vědět, jak se chovat v blízkosti letiště, jak s ním komunikovat. Jak komunikovat s majiteli objektů a podobně.
I pro hobby zákazníky pořádáme individuální školení dle jejich potřeb. Všechna naše školení najdete zde: https://www.djitelink.cz/cs/content/91-kurzy-skoleni

 Ten, kdo si je naprosto jist, že dron bude jeho pracovní nástroj. Má rozhodování, z našeho pohledu, naprosto jednoduché. 

ŘÍKÁME, ČÍM DŘÍVE, TÍM LÉPE.

 

 

Proč máme tak radikální pohled na věc? V letectví platí jedna zcela základní věc. Tou je PROVOZNÍ ZKUŠENOST.

Provozní zkušenost ničím nenahradíte. Nalétané hodiny se nedají oddiskutovat. Nejvyšší hodnotu mají hodiny nalétané při plnění zadaných úkolů, ve složitých podmínkách, pod tlakem zákazníků, v letištních prostorech, nebo v jinak exponovaných oblastech.

Znamená to, že potom pro vás není problém využívat všechny možnosti techniky, vytyčit si pracovní prostor, ale také to, že si umíte zařídit povolení od dotčených institucí, úřadů…

 

JAK TO BUDE S PŘECHODEM “STARÝCH PAPÍRŮ” NA NOVÉ?

 

Dne 31. 12. 2020 začne platit část evropské legislativy. Bude se jednat o registraci provozovatele, navíc si pilot udělá online test. To se bude týkat hobby uživatelů.

Základní podmínkou, které nebudou zproštěni ani profi uživatelé (stávající držitelé národních povolení) a která umožní provoz v základních podkategoriích provozu, označovaných jako A1 a A3, je online registrace provozovatele a dále online registrace pilota včetně absolvování testu teoretických znalostí. 
 

O rok později mají národní úřady za povinnost převést současné profesionální uživatele do nového režimu. Jak to bude přesně vypadat, není v tento okamžik přesně známo.

Finální podobu (nejen tohoto kroku) určí novela zákona o civilním letectví. Její schválení se dá očekávat až v polovině roku 2021.

 

Co z toho vyplývá? Na celou řadu otázek nyní nejsou odpovědi. Neumíme porovnat cenovou náročnost a složitost zkoušek. Nedokážeme posoudit, jak časově náročné bude získání nových “papírů”.
Na tyto otázky bude možné odpovědět později, až vyjdou oficiální dokumenty a novela zákona. 

Jak můžeme článek zakončit? Štěstí přeje připraveným.

Situaci sledujeme, sledujte nás. Především naše články věnované legislativě https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/legislativa.