DJI drony zachraňují velryby zapletené do rybářských sítí

NOAA, Oceans Unmanned a DJI se spojily za společným bojem za záchranu velryb spletených  do rybářských sítí.

29. května 2018 – Každý podzim se hejna obrovských keporkaků vydávají k Havajským  ostrovům se trochu oteplit před dlouhou zimou. Po celá staletí lidé sledovali tuto vznešenou  migraci s úžasem a údivem. Ale dnes se stále rostoucí počet těchto úžasných zvířat rapidně  snižuje, jelikož velryby váznou ve starých rybářských sítích.
 
Specialisté z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) spolupracovali s  místními dobrovolníky, aby pomohli zachránit velryby tím, že vypustili malé lodě s  vyškolenými týmy, aby jim pomohli přímo ve vodě. Je to riskantní práce, která zároveň  přivádí lidi do těsného kontaktu s gigantickými savci. Nože na dlouhých tyčích sekají lana,  která se zapletla hluboko do masa velryb. V loňském roce byl při této záchranné akci zabit  jeden dobrovolník, když ho udeřila velryba.

Z důvodu bezpečnějšího procesu záchranných akcí velryb se záchranáři obracejí na novou  technologii: drony.

 

Matt Pickett, bývalý manažer organizace NOAA, je nyní zakladatelem neziskové organizace 
Oceans Unmanned, která usnadňuje používání technologie dronů pro mořskou ochranu.  Oceans Unmanned nedávno představila program freeFLY, novou iniciativu, jejímž cílem je  poskytovat leteckou podporu pomocí malých dronů pro úsilí o záchranu zapletených velryb.

"V minulosti jsme se museli přiblížit velrybám nejméně třikrát," vysvětluje Pickett. "Jednou  přijít na to, kde bylo zvíře zapleteno, jednou je osvobodit a jednou, aby jsme se ujistil, že byla  práce hotová správně a nic nezůstalo zapleteno.

S drony to tímto můžeme snížit na jediný krok. Pomocí malých, dálkově ovládaných  kvadrokoptér s výkonnými kamerami můžeme provést počáteční hodnocení a závěrečnou  kontrolu. "Celý proces je mnohem bezpečnější jak pro člověka, tak pro velryby."

# # #

Oceans Unmanned nedávno spolupracovali s DJI na dokumentování způsobu, jakým se  technologie dronů používá k záchraně zapletených velryb. Rozhovory a další citace jsou k  dispozici od NOAA, Oceans Unmanned a DJI. Video záběry jsou k dispozici také pro  rozhlasová média bez grafických překryvů nebo hudby.

Video:

https://www.youtube.com/watch?v=70b4UCyPDoA&feature=emb_logo

článek originál:

https://www.dji.com/cz/altitude/drones-help-save-rescue-entangled-whales-noaa-oceans-
unmanned-dji