Šest náročných laboratorních testů, podívejte se do zákulisí, jak inženýři DJI testují své produktyChcete vědět, že vyšel nový článek? Pro přihlášení k odběru newsletteru
,
klikněte sem.


Víte, co je nejhorší noční můra pro dron? Je to testovací laboratoř odolnosti DJI. V této sofistikvané testovací laboratoři UAV provede kádr inženýrů a techniků náročné zkoušky Matrice 300 RTK.  Musí se ujistit, že je dron připraven pro  akce i v těch nejnáročnějších podmínkách reálného provozu. 

Letové zkoušky M300 RTK v dešti
Letové zkoušky M300 RTK v dešti 


Předmět dnešního testu je Matrice 300 (M300) RTK

Jedná se produkt řady Enterprise,u něj se očekává, že toho zvládne mnohem víc než běžné bezpilotní prostředky (UAV).
Je to nezbytné, zákazníci spoléhají na M300 RTK při náročných operacích, jako je pátrání a záchrana, inspekce, mapování a další, někdy i extrémně náročná prostředí.
Vzhledem k vysokým požadavkům zákazníků musí být dron M300 RTK schopen fungovat efektivně, spolehlivě a bezpečně v různých nepříznivých povětrnostních podmínkách.

V laboratoři odolnosti DJI provedli dron M300 RTK inženýři následujícími šesti simulacemi, aby posoudili jeho spolehlivost během náročných podmínek.
V průběhu testovacího programu se inženýři podrobně zabývají tím, jak extrémní podmínky ovlivňují motory a vrtule dronu, elektrické regulátory, čidla, jak je ovlivňována rychlost letu, stabilita a spolehlivost.

Jak si dron M300 RTK vedl v simulacích extrémního počasí 

Fáze 1: Test - teploty 

První test, kterým dron M300 RTK obvykle prochází, je test schopnosti pracovat v různých teplotách, jak za tepla, tak v chladu.
Vzhledem k tomu, že zákazníci po celém světě létají s dronem M300 RTK v mnoha oblastech a v různých podnebích, je důležité, aby extrémní teploty nezpůsobily nefunkčnost dronu M300 RTK. Teploty až 50 ° C nebudou pro M300 RTK problém, zatímco inteligentní baterie s vlastním ohřevem mohou umožnit bezpečný provoz až do -20 ° C. 

Fáze 2: Test odolnosti proti větru 

Silný vítr může vychýlit UAV ze směru, v nejhorších případech může způsobit i havárii. Z tohoto důvodu inženýři DJI využívají aerodynamický tunel. Studují chování ve větrných podmínkách, aby mohli pracovat na zvýšení odolnosti proti větru.
Dron M300 RTK je vybaven výkonnými motory, které mu umožňují stoupat rychlostí až 6 m/s, létat rychlostí až 23 m/s a ??zvládat rychlost větru až 15 m/s. 

Testování větru u M300 RTK
Testování ve větru, M300 RTK 

Fáze 3: Test - sůl a pára

Pro zákazníky, kteří operují v blízkosti moří a oceánů, je důležité, aby jejich dron odolával účinkům solí, aby nedocházelo ke korozi.
Mlha, která brání dohlednosti, může někdy ovlivnit funkčnost dronu. Aby se vyřešily tyto nepříjemné jevy, inženýři DJI nechávají dron M300 RTK v těchto těžkých podmínkách. Mají na to simulátor - vyvíječ soli a páry. Dron nechávají v tomto prostředí až 48 hodin, aby si potvrdili, že bude nepřetržitě fungovat i v náročných pobřežních lokalitách. 

Testování soli a páry na M300 RTK
Testování soli a páry na M300 RTK  

Fáze 4: Test deštěm

Nikdy se nedoporučuje létat, když prší. Ale u kritických misí, které opravdu nemohou počkat jasnější oblohu, je důležité, aby M300 RTK zvládla i tento režim. Slabý déšť může ovlivnit manévrovatelnost dronu, ale co je důležitější, jakákoli vlhkost, která by prosákla dovnitř, může narušit jemné vnitřní elektronické součástky. Aby si v DJI ověřili, že M300 RTK zvládne i bouřku a bude pokračovat v provozu, porobili inženýři DJI UAV testem simulátoru deště (IPX1). 

Testování deště IPX1 u M300 RTK
Testování deště (IPX1) u M300 RTK 

Fáze 5: Test - nepříznivý déšť 

Zatímco hodnocení IPX1 není u průmyslových dronů neobvyklé, model M300 RTK byl navržen tak, aby vynikal nad konkurencí. Zde je model M300 RTK testován pomocí simulátoru všesměrového deště (IPX4), aby bylo prokázáno, že nejen jeho horní strana, ale také jeho spodní část je schopna tolerovat déšť. Výsledky tohoto testu byly působivé, protože M300 RTK vydržel sprchu s 360 stupňovou clonou vody a opět pokračoval v provozu. 

Splash testování IPX4 na M300 RTK
Testování stříkáním (IPX4) M300 RTK

Po tomto úspěšném testu se technický tým DJI rozhodl posunout testy odolnosti proti vodě ještě dále. Chtěli si potvrdit, že dron M300 RTK je opravdu super odolný proti povětrnostním vlivům. 

Fáze 6: Test lijáku 

Inženýři společnosti DJI stříkali vodu  na dron ekvivalentem vysokotlaké hadice. M300 RTK kropili silným proudem vody (IPX5). Výsledky tohoto testu byly spíše okouzlující, než prakticky upotřebitelné. Dron M300 RTK odolal tlaku vody který byl ekvivalentní skutečnému lijáku a fungoval správně! 

 

Testování vodním paprskem IPX5 hte M300 RTK
Testování vodním paprskem (IPX5) M300 RTK

Co je systém hodnocení IPX 

Systém hodnocení ochrany proti vniknutí (IP) je průmyslovým standardem pro hodnocení elektroniky na základě odolnosti krytu vůči kapalinám a pevným látkám. Níže je uvedeno vysvětlení tří IP testů provedených na M300 RTK. 

  • IPX1 potvrzuje „ochranu před svisle padajícími kapičkami, jako je kondenzace, zajišťující, že při vzpřímené položce nedojde k žádnému poškození nebo přerušení funkce komponent.“

  • IPX4 potvrzuje ochranu „proti stříkající vodě ze všech směrů. Testováno minimálně 10 minut oscilačním sprejem (povoleno omezené vniknutí bez škodlivých účinků). “

  • IPX5 potvrzuje „ochranu proti nízkotlakým paprskům (6,3 mm) směrované vody z jakéhokoliv úhlu (je povoleno omezené vniknutí bez škodlivých účinků).“

Dron M300 RTK prošel těmito výzvami v laboratorním prostředí a byl následně oceněn hodnocením IP45 od společnosti Center Testing International Group Co., Ltd., což znamená, že vydrží vodu promítanou tryskou 6,3 mm (0,24 palce) z jakéhokoli směru a vydrží vniknutí pevných předmětů o průměru větším než 1,0 mm (0,039 palce). 


Jak společnost DJI dosáhla těchto vynikajících výsledků testování 

Možná se ptáte sami sebe: „Jak je to všechno možné?“ Odpovědí je, že M300 RTK byl navržen s ohledem na maximální odolnost. 

Vzduchotěsná výroba 

M300 RTK je vybaven inteligentními funkcemi, které jsou napájeny citlivými elektronickými součástmi. Tyto předměty, umístěné uvnitř draku letadla, jsou rozhodujícími  prvky pro bezpečnost a stabilitu letu. Aby byla chráněna tato citlivá elektronika a zabránilo se poškození, je drak letadla vyroben se vzduchotěsným těsněním. 

Zkoušení vzduchotěsnosti součástí
Zkouška vzduchotěsnosti součástí 


Po sestavení jsou testovány kritické části dronu, jako je tělo s rameny - úchyty, kterými se ramena připevňují  k tělu. Včetně čoček, které kryjí snímače “zraku”.

Dochází ke kontrole, že je vše jje vše vzduchotěsně utěsněno. Kromě toho jsou tyto součásti podrobeny tlakové zkoušce, aby bylo zajištěno, že vydrží vnitřní a vnější tlakové rozdíly. 

Testování křídlové skříně M300 vodou
Testování křídlové skříně M300 RTK vodou 


Efektivní řízení teploty

Významným faktorem v odolnosti modelu M300 RTK vůči povětrnostním vlivům je jeho jedinečný design řízení tepla. Inženýři vytvořili UAV tak, aby se teplo generované vnitřními součástmi náročnými na energii rozptýlilo. Proudí nahoru přes kovovou desku, která ho potom odvádí z dronu přes jeho výfukové otvory. Veškerá voda, která vstupuje do odvětrávacích otvorů, je neustále zcela izolována od citlivých vnitřních částí. 

Navrhování modelu M300 RTK s ohledem na odolnost a spolehlivost
Navrhování modelu M300 RTK s ohledem na odolnost a spolehlivost 


Odolná základní deska 

Během výroby se na komponenty základní desky M300 RTK automaticky nanáší vysoce ochranný povlak. Tato dodatečná ochranná vrstva izoluje vnitřní součásti a zabraňuje poškození vnějšími silami. 

Nanášení ochranného nátěru
Nanesení ochranného povlaku na komponenty na základní desce M300 RTK 


Jak důležitá je odolnost vůči počasí 

Inženýři DJI kladou důraz na odolnost vůči povětrnostním vlivům, protože vědí, jak důležité je mít produkt, který poskytuje bezporuchový provoz během kritických letových úloh. Úspěšné absolvování těchto extrémních testů je jedním z důvodů, proč je dron M300 RTK jednoznačnou volbou pro zákazníky v různých odvětvích. Včetně zemědělství, stavebnictví, výroby elektrické energie, ropy a zemního plynu a ochrany veřejné bezpečnosti. 


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nemáte žádné zkušenosti s drony? Už vůbec ne s touto konkrétní technikou? Drony i software máme připravené k předvedení.

Nevíte jak správně létat, máte za sebou základní testy? Nebo se na ně teprve připravujete?

Zvažujete přechod do kategorie Specific? Chcete se opravdu něco dozvědět, ne pouze projít? Můžeme nabídnout některé z našich osvědčených školení.

Potřebujete si o problematice promluvit, nebo poslat nabídku? Volejte 602 395 889
Chcete se dozvědět více o využití dronů v průmyslu a podnikání? Klikněte ZDESouvisející články:

DJI Mavic 2 Enterprise Advanced (M2EA), nejúžasnější průmyslový dron
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/recenze/dji-mavic-2-enterprise-advanced-m2ea-nejuzasnejsi-prumyslovy-dron

Výpočet kubatury s fotogrammetrickou kamerou P1
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/reference/vypocet-kubatury-s-fotogrammetrickou-kamerou-p1

DJI TERRA ŠETŘÍ ČAS A PENÍZE
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/novinky-clanky/dji-terra-rychlejsi-presnejsi-a-efektivnejsi-zpracovani-dat-z-dronu