Lomy Mořina se zabývají testováním nejmodernější technologie – dronem v boxu. Ta je vhodná pro ochranu samotného objektu, kontrolu technologií, ale hlavně pro efektivní měření vytěžené suroviny a zpracovaného materiálu.
Po automatickém nasnímání a zpracování 3D modelu lze pomocí specializovaného softwaru odečítat množství vytěžené suroviny v lomu, ale jsou vypočítané i kubatury jednotlivých hromad na výsypce.
Společnost Lomy Mořina má ve své správě hned několik lomů, včetně legendární Ameriky. Na ní již těžební činnost neprobíhá, na několika dalších lomech se ovšem těží, zejména vápenec. Lomy Mořina jsou předním dodavatelem vysokoprocentního vápence pro odsiření hnědouhelných elektráren společnosti ČEZ. Z celkového množství vytěženého kamene se více než 90% využívá právě k odsiřování a tedy i k významnému vylepšování ovzduší v severních Čechách. Za rok 2023 Lomy Mořina vytěžily 838 863 tun vápence, což je přibližně 2917 plně naložených železničních vagónů.
Společnost Lomy Mořina má s drony dlouholetou zkušenost. Tím pádem bylo všem jasné , jak asi mohou výstupy z nového dronu vypadat. Nyní zde byla nová situace, nabízel se automatizovaný provoz dronu v boxu. Ten šetří čas, ale některé pracovníky dokáže zcela nahradit. Na základě těchto zkušeností se nejprve začalo s povolovacími procesy, které umožňují plnohodné využití dronu v boxu. Jedná se o takzvaný provoz BVLOS - to znamená za dohled pilota.
První testy tohoto druhu provozu proběhly koncem července na aktivním lomu Čeřinka. Na akci byl kromě dalších pracovníků lomů přítomen také jednatel společnosti Lomy Mořina Radim Lex. Samotnému testování předcházela instalace Docku 2 na střechu budovy. K vyzdvižení 36 kilogramového boxu byl využit první DJI Delivery dron Flycart 30 Základní testování zabralo na místě celé odpoledne a pracovníci lomů v okolí středočeské Mořiny byli s prvními výsledky a představenými možnostmi moderních bezletových prostředků spokojeni.
Následovat, budou testy dalších možných scénářů, postupy pro zpracování dat a jejich sdílení.
„Drony bychom v budoucnu chtěli využívat na ostrahu našich rozsáhlých areálů včetně kontroly technologií, ať už v rámci lomu nebo v rámci provozu. Druhým úkolem jsou výpočty kubatur,“ říká Radim Lex, jednatel společnosti Lomy Mořina.
Smyslem akce je dron v boxu umístit na bezpečné místo s tím, že dron automatizovaně provádí pravidelné mise. Dron může plnit dvě úlohy: může monitorovat závod nebo technologie, ale zároveň v lomu může monitorovat těžbu,“ doplňuje Jaroslav Řešátko, šéf firmy DJI Telink, oficiálního dovozce a distributora dronů do České a Slovenské republiky.
Dron nalétává celý lom takzvaným dlaždicovým způsobem a z výsledných fotografií se získávají 2D mapy a 3D modely. Pracovníci lomu tak jednoduše získají naprosto přesné informace o celém areálu, ale také kolik kamene se odtěžilo a kolik se ho odvezlo.