DJI, přední výrobce dronů a příslušenství, představil druhou generaci dokovací stanice Dock 2. Novinka je lehčí, nabídne kompaktnější rozměry, jednodušší obsluhu a nové funkce, včetně inteligentního využití cloudových řešení.
Dokovací stanice DJI Dock 2 je o 75 procent menší (při zavřeném krytu 570 mm × 583 mm × 465 mm) a o 68 procent lehčí (nyní 34 kg) než jeho předchůdce. První generaci museli na místo určení nést čtyři lidé, nyní už stačí jen dvě osoby. Dock 2 je určen pro profesionální nasazení ve stavebnictví, geodézii, zemědělství nebo při ochraně perimetru.
Proti minulé generaci došlo k mnoha vylepšením, přičemž některé mechanické prvky již na stanici nenajdete, což zjednodušuje obsluhu. Dokovací stanice je voděodolná a prachootěsná (splňuje standard IP 55), takže je zřejmé, že je určena pro práci venku i za náročných podmínek. Dock má navíc vnitřní baterii zajišťující chod i v případě výpadku proudu.
Nedílnou součástí je i dron, jeden z modelů Matrice 3D nebo 3TD, speciálně vyvinuté pro tento typ dokovací stanice. U obou verzí dronu najdete pevná ramena, což zjednodušuje servis. Indukční dobíjení je velice pohodlné a hlavně rychlé: z 20 na 90 procent se baterie dobije za pouhých 32 minut.
DJI Dock 2 společně s DJI Flycart 30 na akci Forbes 30 pod 30
„U nové generace došlo ke zjednodušení při přistávání, dron automaticky dosedá s centimetrovou přesností. Navíc nový design centrování posuvné rampy dále usnadňuje přesné přistání,“ říká jednatel společnosti DJI Telink Jaroslav Řešátko.
Předletová příprava a samotný vzlet dronu z dokovací stanice je velmi rychlý – už za pouhých 45 sekund. DJI Dock 2 má integrované RTK, což významně urychluje získání přesné polohy dronu. Spojení mezi dokem a dronem bude možné i pomocí mobilního signálu. Vysoký bezpečnostní standard zahrnuje také osm kamer pro vyhýbání se překážkám. Drony mohou nést až 0,2 kg nákladu, tedy například reflektor nebo termokameru.
Operátor vidí v reálném čase nejenom dráhu letu dronu, ale na dálku může sledovat i dokovací stanici, která je vybavena interní kamerou i externí kamerou typu rybí oko.
Po skončení letu lze rekonstruovat vysoce přesné 3D modely, které lze dále zpracovávat, komentovat, měřit či posílat na další zařízení. Samotný letový úkol je možné díky cloudové platformě ovládat i ze vzdálené oblasti prostřednictvím gimbalu, respektive běžného PC s myší a klávesnicí.