Společnosti DJI, globálnímu lídrovi v oblasti civilních dronů a kreativních kamerových technologií, byl udělen první certifikát typu C1 EU pro drony. DJI je první společností na světě, které se povedlo splnit nové evropského nařízení o dronech.

Certifikát od TÜV Rheinland zařadil drony Mavic 3 do třídy C1. Pro uživatele to znamená větší svobodu při létání. Nový certifikát platí ve všech zemích Evropské unie včetně Norska, Lichtenštejnska, Švýcarska a Islandu.

Drony kategorie C1 mají hmotnost maximálně 900 gramů a nejvyšší rychlost 19 m/s. Maximální výška letu nad zemí činí 120 metrů AGL (above ground – nad zemí). Certifikát C1 je možné získat i na dříve zakoupené drony řady Mavic 3. Podmínkou je provedení bezplatné aktualizace softwaru na certifikovanou verzi. Uživatelé díky certifikaci C1 mohou létat v otevřené kategorii A1 (povinnost Online výcviku pro A1 a A3).

„Drony s novou evropskou certifikací musí splňovat celou řadu technických a bezpečnostních parametrů. Proto jsou klasifikovány jako méně rizikové. Díky tomu se s drony řady Mavic 3 výrazně snadněji dostanete na místa, kde by s jiným dronem, bylo nutné speciální povolení a vyšší kvalifikace pilota,“ říká Jaroslav Řešátko z firmy DJI Telink, která v Česku zastupuje značku DJI.

Drony s certifikací C1 a firmwarem kompatibilním s C1 podléhají také dalším povinným změnám podle evropského nařízení o dronech 2019/945. Mezi nejdůležitější změny patří:

  • maximální úroveň hluku do 83 dB
  • přímá dálková identifikace
  • výbava funkcí „geo-awareness“
  • při použití inteligentního letového režimu ActiveTrack k natáčení osob nebo objektů je vzdálenost od osoby/objektu omezena na 50 m. Při překročení vzdálenosti 50 metrů je funkce ActiveTrack vypnuta.
  • pomocné LED diody se během používání automaticky zapínají nebo vypínají podle aktuálního prostředí, LED diody na předních ramenech dronu ve výchozím nastavení blikají

Uživatelé dronu budou moci bezplatně požádat DJI o nový identifikační štítek třídy C1 od 4. čtvrtletí letošního roku. Podmínkou bude aktualizace na certifikovaný firmware pro drony Mavic 3. Jak lze předpokládat, po podávání žádosti o certifikát C1 budou všechny budoucí aktualizace firmwaru dronů řady Mavic 3 obsahovat technické změny vyžadované certifikátem C1 a nebude možné je vrátit zpět
Související odkazy:

POTŘEBUJETE SI NĚKTERÝ Z DRONŮ VYZKOUŠET, PODOBNĚ JAKO HASIČI PŘÍMO V TERÉNU? ZDE JE ODKAZ NA NAŠÍ PŮJČOVNU
https://www.djitelink.cz/cs/622-pujcovna

NEVÍTE JAK LÉTAT LEGÁLNĚ? JAK ZVÝŠIT KVALIFIKACI PILOTA. NAKLIKEJTE SI “ŠKOLENÍ NA MÍRU”, POMŮŽEME VÁM RADOU, NEBO DOPORUČÍME ODPOVÍDAJÍCÍ DRUH ŠKOLENÍ
https://www.djitelink.cz/cs/form/easa-g31.html

POVINNOSTI PILOTŮ DRONŮ V ROCE 2022
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/legislativa/povinnosti-pilotu-dronu-v-roce-2022

EVROPSKÁ LEGISLATIVA, NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY SOUVISEJÍCÍ S REGISTRACÍ
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/legislativa/nova-legislativa-otazky-a-odpovedi-hobby-provoz-video