Jaderné elektrárny patří mezi objekty strategického významu a tomu odpovídá i jejich nejvyšší bezpečnostní priorita. DJI Telink se coby odborný garant zúčastnil říjnového bezpečnostního cvičení, které potvrdilo mimořádné zabezpečení elektrárny Dukovany.
Na území jaderných elektráren je bezletová zóna a případnému narušení ze země či ze vzduchu řeší jednotky profesionálně vycvičených policistů, kteří mají výcvik jako příslušníci klasických zásahových jednotek. O bezpečnost je tak postaráno už na základě standardních postupů. O ostrahu se stará také armáda, takže bezpečnost obou českých jaderných elektráren je na maximální možné úrovni.
DJI Telink se coby odborný garant v oblasti dronů a partner v říjnu zúčastnil akce, při které se simuloval útok drony na jadernou elektrárnu Dukovany. Základní tezí byla informace o tom, že Vláda ČR má od bezpečnostních složek informaci, že se chystá útok dronem na jaderné zařízení. Takový dron například může nést výbušninu a obsluha se pokusí ji odpálit v kritické části elektrárny. Ke standardní ochraně elektrárny byly navíc přizvané civilni firmy a Armáda ČR.
Podle Michala Petereka, majora Armády ČR, byl v akci proti dronovému útoku nasazen například systém STARKOM (STAvebnicový Rušič KOMunikační), který umí rušit celé radiové spektrum, mobily, drony i naváděné střely. V akci byl také ruční raketový protiletadlový systém RBS-70.
„Z pohledu armády bylo účast rozhodně přínosem. Provedli jsme nácviky standardních operačních postupů,“ shrnul akci v dukovanské jaderné elektrárně Michal Petera.
„Ochrana kritické infrastruktury je velké téma. Měli jsme možnost zúčastnit se tréninkové akce, kdy se naše drony chovaly jako ty nepřátelské a armáda ČR včetně dalších firem proti nim zasahovala,“ říká šéf DJI Telink Jaroslav Řešátko.
„Drony ale mohou sloužit přímo k ochraně kritické infrastruktury, proto jsme na akci měli DJI Dock, který je typickým nástrojem pro ochranu perimetru nebo monitorování technologií,“ upozornil Jaroslav Řešátko a ocenil efektivní propojení státních složek se soukromými firmami.
Celkem bylo testováno šest různých scénářů: od náletu jedním dronem až po nálety skupin dronů. Jednalo se nejenom o sériově vyráběné drony, ale rovněž drony sestavené na míru. Během testování nebyl žádný dron zničen, vždy došlo k rychlé a efektivní eliminaci různými způsoby.
Mezi nejzajímavější způsoby patřil "naráz" na neviditelnou bariéru a převzetí nepřátelského dronu s plně kontrolovaným přistáním do vyznačené oblasti. Pro krajní případ, když by nepomohly “měkké” systémy, byl připraven ruční raketový protiletadlový systém RBS-70.
.