Drony pomáhají předcházet zbytečným úmrtím zvěře při senoseči

Vytvořeno20.05.2024
počet zhlédnutí: 796

TELINK podporuje dobrovolníky

 

Při jarní senoseči se v polích ukrývají srnčata, bažanti, zajíci, koroptve, divoká selata a další mláďata, která jinak zbytečně umírají pod koly zemědělské techniky. Již několik let v rámci celé republiky působí hned několik dobrovolnických sdružení, která pomocí dronů mláďata zachraňují.

 

Podle odborníků ročně pod zemědělskými stroji zemřou jen v České republice desítky tisíc zvířat, typicky v době senosečí, kdy se rodí mláďata. Skupinám dobrovolníků výrazně pomáhá moderní technika – s dronem s termovizí lze zvířata na poli či na louce odhalit a ve spolupráci s myslivci bezpečně odnést do bezpečí.

 

Myslivci před sekáním porostů zvířata plaší, ale zvláště mladé srny samy utéct do bezpečí nedokážou. Ideálním prostředkem jsou pak drony, se kterými dobrovolníci vyráží na pole brzy ráno, kdy je ještě  nízká teplota a zvíře je na kameře lépe vidět. Dron s termokamerou během pár minut zjistí, zda ve vysoké trávě nejsou schovaná zvířata. Za jednu hodinu je možné „pročesat“ 15 až 20 hektarů půdy, přičemž účinnost detekce moderních je téměř stoprocentní. 

 

 

„Náš spolek funguje v terénu desátým rokem, z toho poslední čtyři roky létáme s drony. Největšími pomocníky jsou pro nás drony značky DJI Mavic 3 Termal, se kterými na rozdíl od našich prvních dronů Mavic 2 můžeme létat ve vyšší výšce, za jedno dopoledne zvládneme jedním dronem až 70-80 hektarů,“ říká Pavla Benettová ze spolku STOP sečení srnčat.

 

Speciální dron váží 900 gramů

Výhodou je podle ní také citlivost termokamery při vyšších denních teplotách, kdy někteří z pilotů dronů nacházeli srnčata dokonce v odpoledních hodinách. „Kromě srnčat a dančat lokalizujeme i zajíce a zajíčata, drobnou pernatou zvěř a třeba i ježky. Díky dronům spolupracujeme se stále větším počtem honiteb, myslivci i zemědělci spolupráci oceňují, někteří se posléze sami pořizují drony,“ dodává Pavla Benettová.

 

K hledání zvířat není potřeba nákladný dron. Stačí v současné době běžný bezpilotní stroj, s instalovanou termokamerou DJI Mavic 3T, který váží kolem 900 gramů a nabídne maximální dobu letu 45 minut.V ceně dronu je dokonce přímo od výrobce havarijní pojistka, což je pro pilota velice příjemný bonus.

 

 

„Dobrovolnická sdružení, která zachraňují pomocí dronů zvířata, velice rádi podporujeme a nabízíme jim prodej techniky i odborná školení s mimořádnými slevami,“ říká Jaroslav Řešátko, šéf firmy TELINK, která je dovozcem profesionálních produktů výrobce DJI pro ČR a SR.

 

 

Diskuze k produktu
Máte otázku? Zajímá vás konkrétní detail? Zeptejte se nás.
Položit dotaz
Nový dotazVaše jménoVáš e-mail(E-mail nebude zveřejněn)NadpisText příspěvku
Zeptat se
Vaše jménoVáš e-mail(E-mail nebude zveřejněn)Text příspěvku
Přidat reakci
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobné nastaveníPovolit vše