Tipy pro bezpečný provoz a údržbu dronů v chladném počasí




Drony DJI Enterprise byly navrženy tak, aby splňovaly maximální požadavky zákazníků, kteří své drony často používají v extrémních podmínkách. Mezi nejnáročnější uživatele patří například záchranáři, kteří používají drony jak ve vysokých nadmořských výškách, tak ve sněhových podmínkách. Činnosti spojené  s pátrání a záchranou v horách. Stejně tak průzkum a mapování v odlehlých oblastech, představují v zimní počasí a při nízkých teplotách velkou výzvu pro piloty i drony.

Proto jsme vám připravili tuto krátkou příručku, abychom vám pomohli snadněji se vypořádat s problémy a údržbou dronů v drsném zimním prostředí. 


Běžné problémy s drony způsobené chladným počasím

I. Nízká teplota a vysoká vzdušná vlhkost může zapříčinit vznik námrazy na vrtulích


Námraza na vrtulích je jeden z nejzrádnějších problémů. Vzniká za vysoké vzdušné vlhkosti a při teplotách kolem nuly. Pokud je mlha, tak se téměř s jistotou můžete spolehnout, že k námraze dojde.

V čem je námraza na vrtulích tak zrádná? Radikálně snižuje účinnost vrtule! Není snadné si toho všimnout. Dron má za úkol držet výšku, a pokud mu klesá účinnost vrtulí, tak jednoduše přidává “plyn”. Situace může dojít do fáze, kdy už není co přidávat…

Částečně může pomoci ošetření vrtulí silikonovým olejem. Námraza vzniká na náběžné hraně vrtule.

II. Nízké teploty a baterie dronů nejsou velcí kamarádi

Drony DJI jsou napájeny lithiovými bateriemi. Teploty pod 15 °C zvyšují vnitřní odpor baterie, což vede ke snížení její kapacity a ke zvýšení poklesu napětí během vybíjení. Pokud během letu napětí baterie výrazně poklesne (při napětí baterie jednoho bateriového článku menší než 3 V), nebude dron schopen udržovat vysokou rychlost letu při maximálním tahu. Pokud budete i nadále létat s vybitou baterií, riziko náhodného výpadku napájení se zvyšuje.

Počítejte s tím, že vaše letová doba bude kratší. Čas pro návrat a přistání bude také výrazně rychleji ubývat.

Akumulátory dronů z řady Enterprise mají vlastní vytápění. Jak to funguje? Akumulátor část své energie spotřebuje pro ohřev. Ohřev probíhá na samém začátku provozu akumulátoru, v době, kdy akumulátor není dostatečně zatížen provozem. Pokud je akumulátor pod zátěží ohřívá sám sebe automaticky. Je to jeho vlastnost.
Pokud se létáním v zimě zabýváte pravidelně, pomohou vytápěné kufry na baterie.

Víte, jak se to dá snadno vyřešit? Stačí si koupit vytápěnou dečku na sedadlo do auta...



III. Silný chlad a sníh mohou vést k chybám letové jednotky

Letová jednotka se skládá ze sady citlivých součástí, včetně optických senzorů, ultrazvukových senzorů a IMU (což zahrnuje gyroskop, teploměr, akcelerometr a barometr). Sníh a led mohou tyto senzory zakrýt nebo zablokovat a ovlivnit systém řízení letu.
Navíc, světelná odrazivost sněhu a ostré teplotní rozdíly mohou ovlivnit údaje o okolním prostředí snímané těmito senzory. To může mít negativní vliv na provoz řídící letové jednotky.

IV. Kolísání teploty ovlivňuje stabilizaci gimbalu

  1. Při změně teploty a vlhkosti provozního prostředí může dojít k zamlžení objektivu fotoaparátu, což ovlivní kvalitu pořízených snímků.

  2. Při vstupu do teplé místnosti ze studeného venkovního prostředí mohou malé kapičky vody na povrchu dronu kondenzovat, proniknout do zařízení a poškodit elektronické součástky.

  3. Chladné prostředí zrychluje stárnutí gumy tlumiče gimbalu a způsobuje její zatuhnutí. Tlumící funkce se mění. To může ovlivnit kvalitu stabilizace gimbalu, potenciálně tak může způsobit i roztřesení obrazu.



Rady pro zimní provoz a údržbu dronů

I. Předletová příprava

  1. Plně nabijte baterie

Před vzletem se ujistěte, že jsou akumulátory plně nabité, a také zkontrolujte, zda je napětí baterie v normálu.

  1. Předehřejte baterie

K předehřátí baterie na více než 15 ° C použijte nějaký tepelný zdroj nebo ji včas zapněte, tím snížíte vnitřní odpor baterie. Baterii také můžete nosit například ve vnitřní kapse bundy, až do okamžiku, kdy ji hodláte použít.

  1. Vyčistěte dron od veškerého ledu a sněhu

Očistěte veškerý sníh a led na povrchu dronu. Pokud se na povrchu senzoru objeví jakákoliv kapalina, ihned ji otřete dosucha, aby ve vzduchu nemohla zmrznout.

  1. Připravte dron na start

Po zapnutí dronu ho před vzletem asi 1 minutu nechte na zemi zahřát . Tím zajistíte optimální výkon všech senzorů. Pokud se například čočka kamery zamlží, nechte dron zapnutý déle aby se ohřál a pára měla čas odejít.



II. Tipy pro bezpečný let


  1. Jak se chovat po startu

Ihned po vzletu nechte dron asi 1 minutu na místě viset, zahřeje tím baterii. Navíc máte možnost pozorovat, zda nedochází k namrznutí vrtulí. 

Pokud je počasí, které by mohlo vést k namrznutí vrtulí, sledujte výkon motorů. Sledujte, zda nedochází k odletování kousků námrazy.
Pokud si nejste jisti přistaňte a vrtule zkontrolujte pohledem. To i v průběhu delšího letu.

  1. Pečlivě sledujte změny ve výkonu motorů - baterie

Let zahajujeme s plně nabitým akumulátorem. Vyvarujte se létání s dronem, pokud má nízkou kapacitu baterie. Pro případnou funkci návratu domů (RTH) si nechte v rezervě více energie v baterii, než byste to udělali za normálních teplotních podmínek. 




  1. Udržujte stabilní letovou pozici

Abyste zabránili rychlému poklesu napětí baterie, vyvarujte se dlouhým letům s vysokou rychlostí při maximálním výkonu motorů.

Snažte se vyvarovat situacím, kdy je potřeba velice prudce manévrovat. Studená baterie nemusí být schopna vám zabezpečit plný výkon, který očekáváte.

  1. Dejte si pozor na změny letových podmínek

Vyvarujte se létání v prostředích, kde dochází k drastickým změnám teplot. Vyvarujete se tím zvýšenému riziku souvisejícímu s chyby senzorů a námrazou, nejenom vrtulí, ale i senzorů a různých součástek. Abyste zabránili chybné funkčnosti optických senzorů, vyvarujte se létání v nízkých výškách (do 5 m) nad hustým nebo vysoce reflexním sněhem.

  1. Chovejte se zodpovědně

Věnujte pozornost počasí. Sledujte teplotu, rychlost větru či přicházející srážky - sněžení. Pokud vám letová aplikace ve vzduchu zobrazí jakékoli chybové zprávy související s bezpečností letu, okamžitě s dronem přistaňte.




III. Skladování a údržba po letu

  1. Po přistání otřete dron, aby byl suchý

Teplotní rozdíl při vstupu do teplé místnosti ze studeného venkovního prostředí může způsobit kondenzaci na povrchu letadel. Voda může poškodit některé komponenty, např. baterii či kameru. Ve chvíli, kdy vstoupíte do teplé místnosti dron okamžitě otřete a osušte, aby nedošlo k poškození jeho elektronických součástek.

  1. dron bezpečně uložte

Po skončení létání vraťte dron do ochranného pouzdra a uložte jej do suchého vnitřního prostředí při konstantní teplotě mezi 5 až 20 ° C. Neskladujte dron na přímém slunečním světle.

  1. Provádějte pravidelné kontroly údržby

Provoz při nízkých teplotách urychluje stárnutí a napomáhá ke snadnějšímu poškození určitých komponentů. Prováděním pravidelných profesionálních kontrol údržby dronu, lze včas odhalit a vyřešit všechny základní problémy. To je podmínka pro bezpečný a efektivní provoz dronů v drsných podmínkách.

DJI má řešení pro pravidelnou údržbu přizpůsobenou pro Enterprise drony Služba je včetně kontroly komponentů, aktualizací, kalibrací, hloubkového čištění a výměny poškozených komponentů. Tyto služby pokrývají celý životní cyklus dronů, takže můžete s dronem vždy pracovat maximálně efektivně.
Více o pravidelné údržbě dronů se můžete dočíst zde: https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/servis/dji-maintenance-pravidelna-udrzba-letadel-dronu

Tipy pro piloty do chladného počasí

Pilotům doporučujeme kvalitní, dostatečně teplé a větruodolné oblečení. Pro létání v ostrém slunci, v kombinaci se sněhem jsou naprosto nezbytné sluneční brýle.

Váš komfort při létání mohou výrazně zvýšit fotografické rukavice, ruce jsou v teple, pro řízení si odhalíte pouze konečky prstů :

https://www.djitelink.cz/en/cameras-and-stabilization/10473-fotograficke-rukavice-m-6970801334960.html?search_query=rukavice&results=5 


Jaký je nejlepší dron pro operace pod bodem mrazu?

Náročné prostředí vyžaduje robustní dron. Matrice 300 RTK byl navržen tak, aby fungoval bezpečně i v těch nejnáročnějších podmínkách. Aby byla zajištěna spolehlivost a odolnost v chladném počasí, byl M300 RTK podroben přísným laboratorním testům odolnosti proti povětrnostním vlivům. V níže uvedené tabulce najdete informace o tom, jakými druhy testů M300 RTK prošel.  



Více o M300 RTK najdete zde: https://www.djitelink.cz/cs/matrice-300/9645-matrice-300-rtk-kompletni-8596450007628.html