TELINK jako jedna ze sedmi firem z celého světa získala hardware pro integraci DJI DOCK do bezpečnostních systémů
Česká společnost TELINK se připravuje na exkluzivní instalace a prodej DJI DOCK (dronu v boxu). Jako jedna ze sedmi firem z celého světa jsme získali možnost, ještě před zahájením prodeje, začít s integrací tohoto zařízení do bezpečnostních systémů.
Řídící jednotka a klíčové informace pro vývojáře nám vytváří podmínky v předstihu připravit software, který umožní dostat ovládání a obrazové výstupy z dronu na pulty bezpečnostních systémů v chráněných objektech. “Předpokládáme, že právě to bude nejčastější využití tohoto zařízení,” říká šéf TELINK Jaroslav Řešátko.
Co to je DJI DOCK a na jakém principu toto zařízení funguje?
Dokovací stanice DJI Dock je určena pro dron DJI Matrice 30 (T), který zde přistává, dobíjí se, startuje a provádí naprogramované mise.
DJI Dock se uplatní při profesionálním nasazení, typická úloha je komplexní ochrana perimetru, lze ho ale využít také v zemědělství nebo ve stavebnictví.
Dokovací stanice si svůj dron doslova hýčká, vytváří pro něj špičkové podmínky, pracuje při teplotách -30°C až 50°C a má aktivní systém pro řízení teploty včetně integrované meteorologické stanice. Zařízení je napájeno ze sítě, ale obsahuje i záložní baterii, která vydrží až 5 hodin provozu.
Nasazení v bezpečnostních systémech se předpokládá bez připojení k internetu, ale běžní uživatelé mohou využít možnosti vzdálené správy přes cloud.
Zařízení váží méně než 100 kilogramů a zabere plochu menší než 1 metr čtvereční.
Jak probíhá provoz “autonomního” dronu v boxu?
Základem je předem naprogramovaná a schválená trasa, respektive trasy. Nebo možná ještě přesněji: základem je scénář. Dron letí po trase a kamera se dívá přesně tím směrem, kterým bylo předem určeno. Pochopitelně se musí brát ohled na veškeré předpisy spojené s provozem dronu.
Scénář není obvykle pouze jeden. Počítá se se standardními scénáři, ale i s krizovými. Dron může plnit úkoly dle časového harmonogramu, nebo na základě jakéhokoliv impulsu, například od bezpečnostního plotu. Nebo jeho ovládání může převzít vzdálená obsluha.
Smysluplné použití bezpilotních prostředků pro ochranu objektu je samostatnou kapitolou a na jeho správném nasazení se podílí další odborníci. Pro ně ja základním podkladem 3D model daného místa i okolí a dále informace související s bezpečností objektu.
Použití DJI DOCK ve stavebnictví
Pomocí dronu je možno stavbu střežit, ale je možné také vytvářet “stavební deník”. Znamená to pravidelně aktualizovaný 3D model s možností měřit předem zadané parametry stavby.
Měřit můžete nejen vzdáleností a plochy, ale také kubatury. Taková stavba je pak pod dokonalým dohledem a není třeba na stavbu s dronem pravidelně dojíždět kvůli kontrolám.
Chcete vědět více? https://www.telink.eu/cs/content/104-prumysl-a-podnikani