Konference Search and Rescue ukázala nový geolokátor Lifeseeker nebo noční vyhledávání pomocí dronu
Koncem listopadu ve slovenské obci Šúrovce proběhla odborná konference Search and Rescue 2022, kterou společně pořádal slovenský UAVIS a český DJI TELINK. Jejím obsahem byla problematika vyhledávání a záchrany ztracených osob. Během bloku přednášek promluvili i dva experti z TELINKu, Jaroslav Řešátko a Tomáš Mrva.
Konference se věnovala zejména hledání ztracených osob; v menší míře se dotkla také zpracování dat – jejich sběru, analýze a dalšímu předávání. Na jednodenní akci nechyběla ani praktická část s možností vyzkoušet nové technologie v praxi.
Špičkovou novinkou, která pomůže záchranářům při hledání osob, je produkt Lifeseeker od španělské firmy Centum. Idea je taková, že mobilní telefon dnes vlastní prakticky každý. Vyhledávání ztracených nebo pohřešovaných osob probíhá ze vzduchu (vrtulník, letadlo nebo dron) na základě signálu, který vysílá právě mobilní telefon. Lokalizační prostředek Lifeseeker, který využije zejména horská služba, pracuje s GSM signálem ve všech využívaných pásmech, tj. 2G, 3G,4G až po nejmodernější 5G. Geolokace probíhá s přesností na dva metry. Společnost TELINK je jediným oficiálním dovozcem produktu Lifeseeker do České a Slovenské republiky.
UAVIS, slovenský prodejce DJI Enterprise, měl na konferenci zajímavou přednášku o sběru leteckých snímků. Jak upozornil Igor Kajan, na Slovensku probíhá sběr leteckých snímků v speciálním režimu. UAVIS je na danou problematiku lídr na slovenském trhu s prověřením od Národního bezpečnostního úřadu a Ministerstva obrany SR.
Jedním z přednáškových vrcholů bylo hodinové vystoupení profesionálního hasiče por. Štěpána Komosného, který letos v létě během největšího požáru v historii Česka na nejexponovanějším místě u Pravčické brány operoval s několika drony. Například s DJI M210RTK, ale i s tehdy neprodávaným strojem DJI Matrice 30T, kterou hasičům bezplatně zapůjčila společnost DJI TELINK.
Mezi další praktiky z oboru vyhledávání
V rámci praktických ukázek měli účastníci možnost vyzkoušet, jak kamery a drony pro vyhledávání osob či zvířat fungují nejenom během dne, ale i za tmy, kdy se kromě RGB kamery dostává do hry i termovize. Slovenští hasiči byly z praktické ukázky nadšeni, mimochodem v příštím roce jejich výbavu doplní DJI Matrice 300 RTK včetně všech snímačů a dokonce i navijáků. Takovouto dokonalou výbavu získají všechny kraje.
Přínosná byla přednáška Miroslava Vaneka (firma EMIS) o programu GEOVIO který umí snadno a efektivně shromáždit satelitní data z určitého místa v zadaném čase.
Záštitu nad programem konference Search and Rescue mělo slovenské sdružení Mám dron (mamdron.sk), která edukuje běžné uživatele i odborníky stran bezpečného létání s drony.
Program konference:
08:30 – 09:00 Registrácia a privítanie účastníkov
09:00 – 09:15 Otvorenie workshopu a predstavenie hostí (Igor Kajan, UAVIS)
09:15 – 09:45 Predstavenie najnovšej rady profesionálnych dronov spoločnosti DJI (Igor Kajan, UAVIS / Jaroslav Řešátko, DJI Telink)
09:45 – 10:00 Prestávka na občerstvenie
10:00 – 10:30 Skúsenosti s dronmi a ich uplatnenie počas najväčšieho požiaru ČR v Hřensku (Štěpán Komosný, HZS ČR)
10:30 – 11:00 Koordinácia činností v teréne prostredníctvom prenosu obrazu na väčšie vzdialenosti (Igor Kajan, UAVIS / Jaroslav Řešátko, DJI Telink)
11:00 – 12:30 Predvedenie dronov a príslušenstva v teréne (1. časť – lietanie cez deň)
12:30 – 13:30 Obedná prestávka
13:30 – 13:50 Pohotovostný pátrací tím – prezentácia činnosti a skúseností s používaním dronov (Bruno Haver, PATRO)
13:50 – 14:10 Záchranný systém Slovensko – prezentácia činnosti a skúseností s používaním dronov (Milan Uhrič, ZSS)
14:10 – 14:30 Použitie UAV pri činnosti HZS – od monitoringu k prevencii a záchrane (Anton Sedlák, Horská záchranná služba)
14:30 – 15:00 Predstavenie softvéru pre plánovanie a riadenie letov UgCS (Igor Kajan, UAVIS / Jaroslav Řešátko, DJI Telink)
15:00 – 15:15 Prestávka na občerstvenie
15:15 – 15:30 Asociácia MámDron a základné požiadavky na využívanie dronov v SR (Rastislav Sopko, Asociácia MámDron)
15:30 – 16:00 Predstavenie spoločnosti UAVIS, jej činnosti a možností spolupráce (Igor Kajan, UAVIS)
16:00 – 16:30 Cloudové riešenia pre UAV – MAPSFY (GIS Cloud) a GEOVIO (satelitné a dronové dáta) (Katarína Inášová / Miroslav Vanek, EMIS)
16:30 – 17:30 Predvedenie dronov a príslušenstva v teréne (2. časť – lietanie večer)
17:30 - Voľná diskusia
Související odkazy:
POTŘEBUJETE SI NĚKTERÝ Z DRONŮ PŘED NÁKUPEM VYZKOUŠET? NEBO CHCETE POUŽÍT SPECIÁLNÍ SNÍMAČ, KTERÝ RUTINNĚ NEPOUŽÍVÁTE?
https://www.djitelink.cz/cs/622-pujcovna
NEJSTE SI JISTI, ZDA LÉTÁTE LEGÁLNĚ? CHCETE SI ZVÝŠIT KVALIFIKACI PILOTA? NAKLIKEJTE SI “ŠKOLENÍ NA MÍRU” A MY VÁM PORADÍME NEBO DOPORUČÍME ODPOVÍDAJÍCÍ DRUH ŠKOLENÍ
https://www.djitelink.cz/cs/form/easa-g31.html
Nejčtenější články:
POVINNOSTI PILOTŮ DRONŮ V ROCE 2022
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/legislativa/povinnosti-pilotu-dronu-v-roce-2022
EVROPSKÁ LEGISLATIVA, NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY SOUVISEJÍCÍ S REGISTRACÍ
https://www.djitelink.cz/cs/Novinky-clanky/legislativa/nova-legislativa-otazky-a-odpovedi-hobby-provoz-video