Návrat divokých koní 2019

Letošní transport koní Převalského začne v úterý 18. června 2019 ráno. Zoo Praha ve spolupráci s Armádou ČR plánuje přepravit do Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B v Mongolsku čtyři koně. Bude se tak jednat již o devátý samostatný transport pražské zoo, přičemž dosud bylo na vzdálenost šest tisíc kilometrů přepraveno 30 klisen a jeden hřebec; další čtyři koně byli letecky přepraveni uvnitř Mongolska. Letos zástupci Zoo Praha také předají správě Gobi B terénní vůz a šest motocyklů, které uhradil Magistrát hl. m. Prahy v rámci projektu Tři koruny ze vstupu.

Letoun CASA by podle letového plánu měl z 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích odstartovat v úterý 18. června ve 13.30 a po dvou mezipřistáních v Kazani a Novosibirsku dosednout na nezpevněné ploše letiště v Bulgan sumu ve středu 20. června cca v 10.45 hodin místního času, tj. v 5.45 hodin LSEČ. Koně budou poté v transportních bednách naloženi na nákladní automobily a odvezeni do oblasti Tachin tal v Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B. Tam budou následně vypuštěni do aklimatizační ohrady. 

Počet koní Převalského v Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B, včetně letošních hříbat, již převyšuje 270 jedinců. Zoo Praha tam letos přepraví čtyři klisny ze sedmi předvybraných (tři jsou náhradnice). Dvě z těchto sedmi se narodily v chovné a aklimatizační stanici Zoo Praha v Dolním Dobřejově, jedna v Praze, další byly do Zoo Praha přivezeny ze Švýcarska a Německa. Jejich věk se pohybuje v rozmezí dvou až čtyř let.

Koně určení pro letošní transport

Předběžně jsou pro transport z České republiky vybrány čtyři klisny – Spina, Tara, Yara a Tárik. Jako náhradnice jsou připraveny klisny Tania, Lana a Pepper. 

Spina se narodila 25. 7. 2014 v německé rezervaci divoké zvěře Wisentgehege Springe, odkud byla 12. 4. 2017 převezena do Zoo Praha a následně do chovné a klimatizační stanice v Dolním Dobřejově. Byla jednou z kandidátek již pro loňský transport.

  

Tara se narodila 18. 5. 2015 v Dolním Dobřejově, tedy přímo v aklimatizační stanici Zoo Praha. Jejím otcem je hřebec Nikolaj, matkou klisna Warsa. Jde o 224. hříbě narozené v Zoo Praha.

 

 Yara se narodila 30. 4. 2015 ve švýcarském Wildnispark Zürich Langenberg, odkud také byla 14. 2. 2018 přivezena do Zoo Praha a následně přemístěna do chovné a aklimatizační stanice v Dolním Dobřejově.

 

  Tárik se narodila 6. 11. 2015 v Praze; je 227. hříbětem narozeným v Zoo Praha. Jejími rodiči jsou hřebec Len a klisna Hara, oba jsou k vidění ve výběhu v pražské zoo.

 

 

Náhradníci:

Tania se narodila 13. 6. 2015 v chovné a aklimatizační stanici Zoo Praha v Dolním Dobřejově; jako 225. hříbě narozené v Zoo Praha. Má společného otce s Tarou – hřebce Nikolaje. Stejně jako Spina i ona byla jednou z kandidátek již pro loňský transport.
 

 

 
Lana se narodila 21. 8. 2016 v německé Kölner Zoo, 27. 11. 2018 byla převezena do Prahy a následně do Dolního Dobřejova.

 

 
Pepper se narodila 8. 5. 2015 v Campo Pond v německém městě Hanau.Do Prahy byla převezena 7. 2. 2019, následně pokračovala do chovné a aklimatizační stanice v Dolním Dobřejově.

 

                                                                      

Partneři a podporovatelé projektu

Reintrodukce koní Převalského probíhá díky spolupráci s Armádou ČR a Přísně chráněnou oblastí Velká Gobi B. Hlavním zdrojem prostředků pro realizaci  návratu divokých koní i dalších, níže uvedených aktivit, jsou prostředky z tzv. tří korun (dříve dvou korun) ze vstupu, které uvolňuje Magistrát hl. m. Prahy, a ze sbírkového konta „Pomáháme jim přežít“, kam přispívá veřejnost. V letošním roce na transport přispělo také Ministerstvo životního prostředí ČR, Kölner Zoo  Německo) a Tierpark Berlin (Německo). Transport probíhá také za pomoci mezinárodní organizace ITG (International Takhi Group). 

Všem našim podporovatelům děkujeme!

Další aktivity Zoo Praha v Gobi B

Projekt Návrat divokých koní nespočívá pouze v transportech koní Převalského. Významnou úlohu hrají také související aktivity Zoo Praha. Za přispění České  rozvojové agentury byly postaveny posty pro strážce Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B, vystavěny seníky a především zrekonstruována nemocnice ve vesnici Bidž. Velmi významnou pomocí bylo také to, že Zoo Praha za podpory svých partnerů vybudovala v Tachin talu studnu s pitnou vodou. Zoo Praha pro pracovníky Velké Gobi B pořídila rovněž již několik terénních vozidel a každoročně přispívá na jejich provoz a údržbu. Další terénní vůz a šest motocyklů předají zástupci Zoo Praha správě Gobi B právě v rámci letošní cesty do Mongolska. V neposlední řadě Zoo Praha spolufinancuje i výzkumné aktivity v této oblasti.

Rozšíření Gobi B

Mongolský parlament dne 2. 5. 2019 svou většinou (67,4 %) schválil návrh rozšíření Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B z původních 9 271 km2 na současných 18 357 km2. Jde tak
o rozšíření o 9 086 km2. K tomuto došlo i zásluhou intervencí české diplomacie a Zoo Praha.

Jak podpořit Návrat divokých koní

Podpořit projekt Návrat divokých koní můžete návštěvou Zoo Praha nebo nákupem vybraných suvenýrů, ale především převodem libovolné částky na sbírkové konto s názvem

Pomáháme jim přežít, č. ú. 43 - 680 466 0247 / 0100.

 

Dále lze zaslat dárcovskou SMS – tzv. DMS.  Cena jednorázové DMS je 30, 60 nebo 90 Kč, na projekt přispějete částkou 29, 59 nebo 89 Kč. Využít můžete také variantu trvalého příkazu (každý měsíc se vámi zvolená částka automaticky zašle na konto Zoo Praha), a to pro všechny uvedené částky. Pro zrušení trvalého příkazu zašlete SMS ve tvaru STOP OHROZENEDRUHY na číslo 87 777.

 

DMS OHROZENEDRUHY 30
DMS OHROZENEDRUHY 60
DMS OHROZENEDRUHY 90

jednorázovou DMS v tomto tvaru zašlete na číslo 87 777

DMS TRV OHROZENEDRUHY 30
DMS TRV OHROZENEDRUHY 60
DMS TRV OHROZENEDRUHY 90

trvalou DMS v tomto tvaru zašlete na číslo 87 777

 

 


Každému, kdo na letošní transport přispěl alespoň stokorunou, zašlou členové týmu Návrat divokých koní přímo z Mongolska všemi podepsanou pohlednici s kresbou ilustrátora Jana Sováka.

 

Doplňující informace k transportu koní Převalského v červnu 2019

 

Odborný tým Zoo Praha:

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha

Jaroslav Šimek, zoologický náměstek

Jan Marek, vrchní chovatel kopytníků

Roman Vodička, veterinář

Irena Valášková, vedoucí IN-SITU projektů

Jaroslav Karda, pracovník chovné a aklimatizační stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově

 

Posádka letu z Prahy do Kazaně:

kpt. Jiří Fedič, kapitán posádky

kpt. Vladimír Fránek, 2. pilot

prap. Miroslav Drabb, palubní technik

mjr. Jaroslav Ryc, palubní technik

prap. Michal Brož, technik

nrtm. Kamil Vladyka, technik

 

Posádka letu z Kazaně do Mongolska:

pplk. Milan Laniak, kapitán posádky

kpt. Jan Zmatlík, 2. pilot

prap. Robert Nešpor, palubní technik

por. Pavel Hortík, palubní technik

prap. Michal Brož, technik

nrtm. Kamil Vladyka, technik

 

por. Vojtěch Pták, navigátor

 

Harmonogram transportu

Úterý 18. června v 13.30 LSEČ odlet z 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích.

Úterý 18. června v 19.30 LSEČ (20.30 místního času) přistání v Kazani, odlet ve 20.30 LSEČ (21.30 místního času).

Středa 19. června v 1.30 LSEČ (6.30 místního času) přistání v Novosibirsku, odlet v 2.30 LSEČ (7.30 místního času).

Středa 19. června v 5.45 LSEČ (10.45 místního času) přistání v Bulgan sumu.

Převoz koní nákladními auty cca 6 hodin do Tachin talu, následné vypuštění koní do aklimatizační ohrady.

  

Video najdete na tomto odkazu:

https://youtu.be/TL42NcRrNVQ