Povodí Vltavy uspořádalo havarijní cvičení na přehradě Hracholusky, zúčastnil se TELINK

Vytvořeno12.11.2024
počet zhlédnutí: 146

Státní podnik Povodí Vltavy pravidelně pořádá tzv. havarijní cvičení na svých vodních dílech. Na cvičení jsou zvané firmy, které svojí činností, nebo technologiemi pomáhají řešit běžný provoz, nebo i krizové situace související s vodními toky a přehradami. V říjnu se tohoto cvičení zúčastnil i oficiálním dovozce dronů DJI do České a Slovenské republiky, firma DJI TELINK. Na cvičení bylo 130 lidí.

Cvičení se uskutečnilo na vodním díle Hracholusky na Plzeňsku, která si letos mimochodem připomíná 60 let od svého dokončení. Na akci byly k vidění ukázky různých firem, včetně práce Hasičského záchranného sboru, ten v rámci cvičení zneškodnil uniklou ropnou látku na hladině přehrady.

Zásah provedl HZS Plzeňského kraje, kdy došlo k instalaci norné stěny a mobilního olejového separátoru. Za pomoci potápěčů záchranného útvaru HZS následně došlo i k vyzdvižení potopeného barelu. Součástí cvičení byla i dynamická ukázka instalace norných stěn firmou Dekonta.

Další část měla coby odborný garant na starost firma DJI TELINK. Zástupci firmy předvedli odběry vzorků vody pomocí bezpilotního prostředku.

Byl představen systém Smart Water Sampling, který pomocí dronu dokáže odebrat vzorky vody (až 2 litry) z různých hloubek. Tento systém od singapurské firmy Soarability byl během ukázky instalovaný na dron DJI Matrice 350 RTK.

“Technologie Smart Water Sampling umožňuje bezpečný odběr vzorků na dálku i v mimořádně náročných podmínkách, například během povodní,” dodává šéf firmy DJI TELINK Jaroslav Řešátko.

Dron této velikostní třídy navíc dokáže nosit další speciální příslušenství, např. snímač pro průzkum dna. Nebo díky kameře z velmi vysokým rozlišením je možné velmi rychle pořizovat přesné 2D mapy a 3D modely rozlehlých ploch. V tomto případě především břehů a vodních hrází.

Dále byl představen dron v boxu - DJI Dock 2, který je vhodný na pravidelný bezobslužný monitoring lokalit, kde dochází ke změnám v průběhu času.

Přínosy cvičení shrnul Petr Kubala, generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy: „pořádání havarijního cvičení s našimi partnery je již tradiční událostí. Cílem těchto cvičení je zvýšení a procvičování připravenosti na likvidaci havárií, které znečišťují povrchové a podzemní vody a mají tak svými dopady zásadní negativní vliv nejen na jejich jakost, na vodní a na vodu vázaný ekosystém, ale také na životní prostředí jako takové.“

Diskuze k produktu
Máte otázku? Zajímá vás konkrétní detail? Zeptejte se nás.
Položit dotaz
Nový dotazVaše jménoVáš e-mail(E-mail nebude zveřejněn)NadpisText příspěvku
Zeptat se
Vaše jménoVáš e-mail(E-mail nebude zveřejněn)Text příspěvku
Přidat reakci
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobné nastaveníPovolit vše